Kırım Tatar mutfağının aile mirası lezzetlerini sunmak için memurluktan ayrıldı

Katliam Tatar mutfağının eş mirası ezgi reçetelerini arz etmek amacıyla memurluktan ayrılan Sibel Çaysever, göbete, sorpa, cantık, çibörek, debbağ börek kabil lokal lezzetleri sunduğu restoranında bir nice kişiye üstelik iş imkanı sağlıyor.

Dedeleri 93 Osmalı-Rus Yakın sırasında Katliam’dan Türkiye’ye kafile fail ve uzun yıllar Eskişehir’birlikte dallı güllü bire bir ailenin kızı olan Çaysever, çocukluğunda kurulan ocak sofralarının tadını başkentlilere ulaştırmaya çalışıyor.

Annesi ve babasının “Ankaralılara çiböreği sevdirme” amacının izinden revan Çaysever, göbete, sorpa, cantık, debbağ börek gibi diğer Katliam-Tatar lezzetlerine da restoranında meydan veriyor.

Aile yadigarı işletmenin devamını uydurmak amacıyla memurluktan ayrılan Çaysever, bugün Ankara’nın Balgat semtindeki 2 değişik şubede 20’den fazla kişiyi de istihdam ediyor.

Çaysever’in müşterilerinin beyninde Türk devletlerinin Ankara büyükelçilikleri çalışanları ile Türkiye’da ruhlu Zalim ve Ukraynalılar üstelik düzlük alıyor.

“Gelişigüzel şeyi onların reçeteleriyle yapıyoruz”

Sibel Çaysever, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğunun geçtiği Eskişehir’bile haddinden fazla çok Katliam göçmeni olduğunu belirterek, gelişigüzel alışveriş haset anadan görme yemeklerin yapıldığı büyük sofralar kurulduğunu söyledi.

Babaannesinin çok fena hâlde yemekler yaptığını, geçmiş annesinin sonra birlikte kendisinin onun öğrettiklerini pişirmeye başladığını dile getiren Çaysever, Eskişehir’den Ankara’ya geldikten sonradan ailesinin bir işletme açmaya karar verdiğini anlattı.

Çaysever, o yıllarda çiböreğin aşçı menülerinde saha almadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Annem ‘Yapabileceğim sunma domuzuna molekül aşındırmak. Ben Katliam mutfağını, göbeteyi, cantıkı Ankaralılara tanıtacağım. Nasıl çocukluğunun o lezzetlerini özleyen bire bir kitle vardır’ dedi. Âdeta de liyakatli oldu. Bu iş esasta annem ve babamın emekleriyle bu ayla geldi. Ego henüz sonra katıldım. O tarihlerde bindi çıkıyorduk hep alay malay. Amma esas düzentileme onların. Yapılan seçkin şeyi onların reçeteleriyle yapıyoruz. Haddinden Fazla alıngan çalışırlardı, biz üstelik tıpkı şekilde yapmaya çalışıyoruz.”

Çaysever, amme görevinden ayrılıp, restorancılığı sürdürmesinin çevresinde şaşkınlıkla karşılandığını anlatarak, “Sıkılacağımı, bırakacağımı düşündüler. Amma 4,5-5 sene oldu, aş damı işini çokça sevdim. O çocukluk kokuları alelhusus büyükleri kaybedince elan önem kazanıyor. İşin gerçeği o mirası aylamak hoşuma gitti.” diye niteleyerek konuştu.

Share: