“Kusursuz kulak” Bager, batış ve kamer ışığında Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı”nı çaldı

Muş’ta duyduğu sesleri notaya dökebilme yeteneğine sahip anadan doğma âmâ Bager Çalışcı, dolaşma batımında ve kamer ışığında Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı” parçasını çaldı.

Kale Mahallesi’nde dinç ve “absolut” (kusursuz) kulağa ehil 10 yaşındaki Çalışcı, kendini imar etmek için farklı alanlarda piyano çalmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ihsan ettiği piyanoyla eskimemiş besteler işleyen Çalışcı, çok sevdiği ve denk aldığı Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı” eserini periyot batımında ve mehtap altında kazanmak istediğini babasına iletti.

Bunun konusunda oğlunu Muş’un Bağlar mevkisindeki ayrımsız tepeye ve Bitlis’in Tatvan ilçesinde Van Gölü kıyısına götüren baba Çalışcı, oğlunun devir batımında ve ay ışığı altında istediği eseri çalmasını sağladı.

Hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu faal Bager’in piyanosundan yükselen haz, Van Gölü’ndeki dalgaların sesiyle bütünleşti.

“Haddinden Fazla mutluyum”

Bager Çalışcı, AA muhabirine, çok sevdiği Beethoven’ın doğup büyüdüğü yerleri seyran, meşveret defterlerine dokunma imkanının olmadığını söyledi.

Yaklaşık 3 yıldır piyano çaldığını tamlayan Çalışcı, şöyle devam etti:

“Beethoven’ı örnek alarak ona analog besteler yapmaya çalışıyorum. 10 mümasil beste yaptım. Önceki duyduğum seslerden nağme oluşturuyorum peşi sıra beste yapmaya çalışıyorum. Absolut kulağa erbap olduğum üzere doğadaki hep sesleri algılayarak notaya dönüştürebiliyorum. Beethoven’a olan özlemimi ve sevgimi gidermek amacıyla hem aktarılma batımında hem bile Van Gölü kıyısında ay ışığının altında, Beethoven’ın Ayışığı Sonatı parçasını çaldım. Haddinden Fazla mutluyum.”

“Bager’in hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz”

Cet Mehmet Çalışcı ise Bager’in, Beethoven’a olan özlemini yutmak için çevrim batımında ve mehtap altında eserini yolmak istediğini söyledi.

Bager’in isteğini yerine getirdiğini tabir fail Çalışcı, “Oğlum kat sayı aldığı Beethoven kabil besteler yapmaya çalışıyor. ‘Beethoven Izdırabı’ diye niteleyerek bestesi var. Beethoven’ı rüyasında görüyor. Yere sakıt ve Beethoven’ın peşinden giden taşın çıkardığı seslerin notalarını alarak tıpkısı beste yapıyor. Erdemli ötümlü ve tortu tortu bir beste. Tıpkısı insanın ızdırabını ve endişesini ortaya çıkaracak aynı işaret. Bager’in hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bugün birlikte onun üzere bu talebini hesabına getirdik.” diye konuştu.

Share: