Lübnan Türkiye’den üçüncü insancasına yardım gemisini karşılamaya hazır

Facia ve Müstacel Buut Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, Türkiye’den Lübnan’a gönderilen üçüncü insancasına müzaheret gemisini bastırmak amacıyla geldiği Beyrut’ta Lübnan İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi ile görüştü.

Sezer, Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Mehabetli Sulh Ulusoy ve beraberindeki AFAD külliyen Lübnan’daki temasları kapsamında önceki yerine İçişleri Bakanlığına geldi.

Mevlevi ve Sezer, burada basına ilişkin ayrımsız musahabe gerçekleştirdi. Peşi Sıra Sezer, Mevlevi’ye ayrımsız onurluk ikram etti.

Lübnanlı Bakan ile görüşmesinden sonra AA muhabirine konuşan AFAD Başkanı Sezer, “Lübnan’da hele liman patlamasından sonra yaşanan soylu erki kriz zımnında birçok kayırıcı edisyon durumda kaldı. Lübnan, insanca yardıma muhtaç durumda. Biz birlikte AFAD kanalıyla bugüne kadar üç sefine yardımı yaptık. Bunlardan tıpkı tanesini sivil toplum kuruluşlarının sayesinde yaptık. Gayrı ikisini dahi AFAD yönlendirmesiyle gerçekleştirdik. Zaman 3’üncü gemimiz geliyor.” ifadelerini kullandı.

İnsani yardım gemisi resmi törenle karşılanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun selamlarını Lübnanlılara tercüme etmek için ülkeye geldiklerini tamlayan Sezer, “Hem gemiyi karşılayacağız hem üstelik oradaki yardımların yerine ulaşması noktasında organizasyonu gözlemleyeceğiz.” dedi.

AFAD ve Türkiye’deki ait sivil toplum kuruluşlarının teşrikimesai ile Lübnan’a mevrut üçüncü insani arkalama gemisi, Trablusşam Limanı’nda resmi törenle karşılanacak.

Türkiye’den Lübnan’a insancasına yardım malzemesi götürecek 23 tırı taşıyan gemi, dün Mersin’den törenle uğurlanmıştı.Share: