Maden şehidinin paylaşımı kalpgâh yaktı: Güneşi görebilmek amacıyla karanlığı kazıyoruz

Bartın’ın Amasra ilçesinde mazi akşam 18.15 sıralarında Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Büyüklenme Müdürlüğü’ne sadık beyaz zehir ocağında meydana mevrut maden faciasında 41 sevimli hayatını kaybetti.

YÜREKLERİNE ZEHIR DÜŞTÜ

Yaşamını yitirenlerden geriye ise ailesiyle ve arkadaşlarıyla çekildikleri fotoğrafları kaldı. Ölüm haberini düzlük madenci yakınları dahi içtimai medya hesaplarından canevi yakan paylaşımlar yaptı.

“GÜNEŞİ GÖREBİLMEK İÇİN KARANLIĞI KAZIYORUZ”

Patlamada yaşamını yitiren Yasin Çelik’ten geriye de 5 Gücük Ay 2021’dahi içtimai medya hesabından, “Güneşi görebilmek için karanlığı kazıyoruz” paylaşımı kaldı. Serhat Alp’ın kuzeni Rıfat Yiğit ise “Bartın’bile maden ocağında yaşanan patlama sonucu kuzenimiz Serhat Alp şehit olmuştur. Cenazesi öğle vakti namazına Karabük Kışla Köyü camisinde kılınacaktır” paylaşımı yaptı.

“LANET BE KARDEŞİM HADDINDEN FAZLA ERKEN OLDU”

Gürdal Serenli’nin abisi Zekai Serenli ise kardeşiyle tıpkısı fotoğrafta düzlük alan ve yine faciada hayatını kaybeden Rahman Özçelik’in dahi bulunduğu bire bir fotoğraf paylaşarak şunları söyledi: “Intizar be kardeşim çok erken oldu bu hicran çokça er yaşta gittiniz maden şehitlerimize Cenabıhak rahmet eylesin mekanları behişt olsun.”

İşte o paylaşımlardan bazıları:

Hayatını kaybedenlerden Amasra’nın Kaman Köyü’nden Emrah Kaval’ın babası Hasan Kaval ise sosyal iletişim araçları hesabından oğlunun hayatını kaybettiğine ilişkin yazı paylaştı. Kederli cet Kaval, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Oğlum Emrah Kaval TTK müessesinde geçirdiği ilçe nedeniyle son etmiştir. Bugün öğle vakti namazına müteakip defnedilecektir.”

Emrah Kaval

Amasra’nın Aşağıdere Köyü’nden Enes Aydın’ın öğretmeni Muhammet Mustafa Talih bile “Ilkin çıkışlı öğrencim Enes Görgülü ve parçalanmamış sair maden şehitlerimize rabbimden rahmet, ailelerine de çıdam diliyorum. Başımız sağlıklı olsun” ifadelerini kullandı. Beyaz Zehir faciasında hayatını kaybeden Suat Demirkıran’ın ise sabık yıl, 7 Mart 1983 yılında Zonguldak’ın Armutçuk beldesindeki maden kömürü ocağında meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybedenleri manşetine taşıdığı gazetenin sayfasını hesabından paylaştığı görüldü.Amasra’nın Kocaköy Köyü’nden Orhan Altun’un arkadaşı ise mevt haberini “Kimsenin kalbini kırmamış, dostluğu ve arkadaşlığı ile gönüllerde hükümdarlık kurmuş Orhan Altun abimin Amasya’birlikte madende martir olduğunu mahzunane öğrendim. Mekanı behişt olsun kabri nurlarla dolsun” ifadeleriyle paylaştı.Rasim Bulut’un ablası da kardeşinin hayatını kaybetmesinin peşi sıra “Kardeşimiz Rasim Bulut’u maden kazası sonucu kaybettik. Rabbim geride kalanlara sabır versin. İkindi namazıyla Yaylacık Köyü’nden defnedilecek. Mekanı cennet olsun” diye bire bir paylaşım yaptı.

Share: