Madenciler, depremdeki başarılı çalışmaları ile dikkat çekti

Türkiye’yi içten etkileyen ve 10 ili yerle tıpkı eden asrın arz iri doğal felaketinde muvaffakiyetli çalışmaları ile göz dolduran madenciler halkın kahramanı oldu.

Merkezi Kahramanmaraş olan ve yıkmacı etkisi ilkin Hatay başlamak amacıyla 10 ilde yaşanan sarsıntı Türkiye’nin sunu heybetli gündem maddesi. Türkiye’nin kalbi, 6 Küçük Ay 2023 Pazartesi haset saat 04.17’den beri Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki depremin yıktığı 10 ilde atıyor. Talih genelinde olduğu kabil Aydın’da depremdeki arama istirdat çalışmalarında sunu haddinden fazla konuşulan ekipler madenciler oldu.

Dünyanın ciharıyek aracılığıyla kontrol kurtarma uzmanları yer sarsıntısı bölgesinde çökme altında küsurat canları çevirmek için herif üstü bir çalışma verirken düz altında çalışan madencilerin icraat sırasında gösterdikleri ustalık ve başarıları göz doldurdu.

Adeta doğal bir arama kurtarmacı olduklarını gösteren madenciler yer sarsıntısı bölgesine ulaşır ulaşmaz yüzlerce kişiyi enkazdan kısa sürede kurtarmayı başardı.

“Domuz damı” sistemi ile enkazda ilerlediler

Cumhurbaşkanlığına ilgili TC-CEVELAN uçağıyla hareket bölgesine revan, ömürleri saha altında sabık madenciler, termal kameraları ve teçhizatlarıyla ‘domuz damı’ adını verdikleri yöntemle 10 ilde yüzlerce vatandaşı göçük altından çıkararak depremzdelerin 2. kez hayata tutunmasını sağladılar.

Başta gazeteciler girmek amacıyla kurtarma çalışmalarına şehadet eden herkesin dikkatini madencilerin başarısı çekerken, lüzum haberlerde gerekse toplumsal medya paylaşımlarında madencilere tebrik yaptı. – AYDIN

Share: