Mardin’de Elek Zanaatının Akıbet Ustası Mesleği Bıraktı

TASAVVUR AKGÜL

Mardin’de mesleğinin sonuç ustası 80 yaşındaki Eksiksizlik Erdolu, elek yapımını bıraktı. Erdolu, “Elek yapımı kendisine küçük çalıştık. Tabiat vardı, hisse senedi vardı, dilek vardı, berklik vardı, takdir vardı” dedi.

Özellikle tarım ürünlerini çalkalamak üzere makbul ve Mardin’birlikte yegâne bire bir sülale vasıtasıyla imalatı yapılan elek mesleğinin akıbet ustası 80 yaşındaki Eksiksizlik Erdolu, afiyet sorunları nedeniyle mesleğini bıraktı. Erdolu’nun bırakmasıyla Mardin’bile elek zanaatı namevcut olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

40 senedir bu mesleği yaptığını dile getiren Erdolu, şunları söyledi:

“Askerlikten bilahare 1964’te, ticaret lisesinde daktilo kursuna bitmeme ettim ve Mardin’dahi bir numara geldim. Geceleri dahi elek işine bitmeme ediyordum. Elek yapımında bir lahzada acilen 40 yıl faaliyette bulundum. O zamanlar de tatillerde gelip etkin elemanlar dışından 4 sunum çakılı işçi vardı köle, 5-6 ile elek gönderirdik. O tarihte Mardin’in 11 kazası vardı ve bütünü bizden realizasyon ederdi. Elek yapımı olarak banal çalıştık. Gusto vardı, gelişim vardı, irade vardı, sertlik vardı, ölçüm vardı. 6 yıl geçmiş bıraktım.”

Mardin’bile kendilerinden apayrı bu mesleği özne kimsenin olmadığını belirten Erdolu, şöyle dedi:

“O zamanlarda bu işe iştiyak vardı. Diyarbakır’a servet gönderirdik. Haftada Diyarbakır’a ihtimal 6 bine yakın elek gönderirdik. Midyat’a haftada 1-2 kamyon dünyalık gönderirdik. Temas kamyon toplam yerine, 1500 tane elek alırdı. Söz Gelişi Siirt’e gönderiyorduk ama kez mesafesi az buçuk çok olduğu üzere oraya fazla mülk gönderemedik, ama kendileri gelip götürüyorlardı. O zamanlarda uygulayım bilimi yoktu, hep elekle hareket görülürdü.

Share: