Mavi bayraklı plajlar artmaya devam ediyor, zirvede Antalya var

Aktüel semavi bayraklı plaj sayıları galiba olurken, 2022 yılında bu sayının 531’e yükseldiği kaydedildi. Yıllar içre mavi bayraklı deniz hamamı sayılarının sonsuz çoğalma gösterdiği ise tespit edildi. Antalya 229 mavi bayraklı kumlu ile zirvede düzlük aldı.

Medya izleme kurumu Ajans Press’in, Hars ve Turizm Bakanlığı verilerinden elde ettiği bilgilere bakarak, Türkiye’deki semavi bayraklı plaj sayıları muhtemelen oldu. Böylelikle 2022 itibarıyla Türkiye’nin 531 adet semavi bayraklı plajı olduğu kaydedilirken, 2021 yılında bu sayının 519 olduğu saptandı. Yıllar içinde semavi bayraklı plaj sayılarının sürekli çoğalma gösterdiği gözlenirken, semavi bayraklı kumlu sayısı ile zirveye Antalya yerleşti. Böylece Antalya’da 229 nüsha mavi bayraklı kumbaşı olduğu açıklanırken, Antalya’dan bilahare yeryüzü çok gökçe bayraklı kumlu 111 ile Muğla’da kaydedildi. İzmir 66, Aydınlık 36, Balıkesir 31, Samsun 13, Çanakkale 12, Mersin 11, Kocaeli’nde ise 7 nüsha semavi bayraklı kumbaşı bulunuyor. Bartın, Düzce, İstanbul, Ordu, Sakarya, Kırklareli, Van ve Bursa ise semavi bayraklı kumbaşı bulundurun sair iller oldu.

Ajans Press, semavi bayraklı plajlar ile müteallik basına yansıyan bilgelik adetlerini inceledi. Ajans Press mukayyet ve online matbuat arşivinden derlediği bilgilere bakarak ile semavi bayraklı plajlar ile müntesip bu sene sâdır malumat adedi 7 bin 991 olarak kayıtlara geçti. Yıpranmamış semavi sancak kayran plajların alelhusus yerel basında yansıma bulduğu gözlendi. Bacasız uran turizm ise bu sene medyada 1 milyon 200 binin üzerinde bilgelik içeriğinde düz aldı. – İSTANBUL

Share: