Mersin Ağacı ruzname: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Sazak’de “Şehir Buluşmaları” programında konuştu: (3)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KUL’nin Güney Kıbrıs Anadolu Yönetimi’hangi (GKRY) müteveccih cebe ambargosunu kaldırmasına ilişkin, “Blinken’e ‘Niye yaptınız bunu?’ dedim. ‘Yağız servet aklama konusunda bizimle iş birliği yaptı.’ diyor. Kara servet ibra üzerine Rum kesimi üstelik dünyada yer bildik yerlerden tıpkısı tanesi. Kardeşim bunun karşılığı zırh çevirmek mi? Silahı kime alın veriyorsun? Türklere alın veriyorsun.” dedi.

Çavuşoğlu, “YANLIŞSIZ Parti 2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” kapsamında Mersin’deki Suphi Öner Öğretmenevi’nde planlı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çukurova Bölgesel Hava Meydanı ve Akdeniz Sahil Yolu Projelerinin ne ant tamamlanacağına ilişik soru konusunda Çavuşoğlu, devlet ihalelerinin en düşük teklifi verene eksiltme edildiğini fakat gâh tenkis alanların iflas edebildiğini belirtti.

Çavuşoğlu, Çukurova Bölgesel Havalimanı’nda da buna benzer mesail yaşandığını tabir ederek şöyle konuştu:

“Şu anda sonuç ihalede de korkulu aynı rekabet de oldu, okkalı tekâlif verildi. Altyapı bitti, üstyapıda üstelik yüzde 75. Yani 4’te 3’ü bitti, 4’te 1’i kaldı. O dahi arz güdük zamanda inşallah tamamlanacak. Ateşli çalışmaların birlikte devam ettiğini bugün tıpkısı şekilde gözlemledim. Şimdi Akdeniz Kıran Yolu, mahdut bire bir kere değil. Daha ilk ego bile geçtim, mevcut halen yapılmamış yolda benzeri açar duruyor, gayrı açkı öyle geçiyordu. Macerasız tıpkısı proje değil, üst üste ihaleler yapılıyor, şanlı tüneller açıldı, viyadükler yapılıyor. İnşallah kısa sürede Akdeniz Kıran Yolu üstelik tamam olacak. Bu şekilde çabucak Antalya ile Mersin’i değil, eksiksiz Akdeniz’i bile bağlamış olacağız.”

“Türkiye bizim, tam illerimiz bizim”

Çavuşoğlu, kentteki ve Adana’daki konteyner limanı projeleriyle ait soruyu şöyle yanıtladı:

“Evvel akşam ezanı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’mız de vardı. Bakanımız Mersin’e gideceğimizi söyleyince konteyner limanı konusunu açtı ve limanı Mersin’e yapacaklarını söyledi. Onun dışında oraya kaydırma, buraya kaydırma üzere tartışmaları bilmiyorum. Bu detaya girmem, sizin yönlendirmenizle birlikte değerlendirme yapmam. Iblağ Bakanımın ne söylediğini sizlere aktarırım. Sonuçta, zaman Türkiye’birlikte gerçekleştirdiğimiz hem yol hem hava meydanı hem dahi demir hat, İstanbul’daki projelere bakın ve Türkiye’ye gelen projelere, Bakü-Tiflis- Kars’a bakın, Türkiye enerjide ve ulaştırmada, taşımacılıkta tıpkı şekil, minval oldu. Hoppadak benzeri konteyner limanı değil, ferda ilave konteyner limanlarına bile gerekseme olacaktır. Adana’bile da İskenderun’bile üstelik yapılacak. Antalya’daki genişletiliyor, vadi aranıyor, Veli limanlarında birlikte bire bir şekilde, Karadeniz bile aynı şekilde. O yüzden iller arasında yersiz rekabetleri akıllıcasına bulmuyorum. Arada Bir ilçeler arasında dahi oluyor. Söz Temsili Antalya’birlikte bu zümre rekabetlerin hepsini ortadan kaldırdık. Türkiye bizim, cemi illerimiz bizim. Burada bu arada iş birliği yapacağız. Böyle bakımsız döngülere girmeye lazım bulunmayan. Bence mecmu şehirlerimize gerekseme olan hizmetleri yapmaya bitmeme edeceğiz, buna odaklanmamız geçişsiz.”

Çavuşoğlu, aynı gazetecinin “Sazak’in ekincilik, ticaret ve turizm kenti olduğu ancak hakeza anılmadığı, çekirdeksel erke santrali yapılmasından dolayı bundan sonra erke şehri olarak mı anılacağını” sorması üzerine şöyle cevap verdi:

“Mersin’dahi doğrusu gündüz erke projeleri bile var, çekirdeksel enerji santrali üstelik yapılıyor. Mersin aynı zamanda tarımın merkezi, turizmde majör tıpkı ilimiz. Mersin Ağacı taşımacılıkta, lojistikte, ihracatta çok makro ayrımsız şehrimiz. Türkiye’da hiçbir şehrimiz çabucak aynı konuya, sektöre hapsedilemez. Zımnında o şehrin potansiyeli neyse o potansiyeli geliştirmek lazım çünkü elden Mersin Ağacı açısından değil Sazak özellikle gelmek üzere seçme ilimizin potansiyelini hayata eylemek demek, Türkiye ekonomisine koca katkı seçmek geçmek. İstihdama, ihracata katkıdır. Biz bu açıdan bakıyoruz. O nedenle inşallah Sazak’e elan aşkın turist ati ve turizmin gelişmesi üstüne de Kültür ve Turizm Bakanımızın çalışmaları olduğunu biliyorum.”

KKTC’nin Avrupa Birliği içinde yeni temsilcilikleri açılacak

Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) uluslararası statüsüne dair istifham konusunda, Kıbrıslı Rumların, Kıbrıs Yırlamak ile tek şeyi ısınmak istemediğini söyledi.

“Bırakın gücü, hükümeti, meclisi; suyu ve elektriği bile sarılmak istemiyorlar.” diyen Çavuşoğlu şöyle devam etti:

“Oysa ki dini liderlerinin da söylediklerini görüyorsunuz, işitiyorsunuz. Bundan özgür yerine hamdolsun şehitlerimizin kemikleri bile hiç sızlamaz zira Kıbrıs’ı ihya ediyoruz. Lazım ekonomisine lüzum altyapısına 20 yıldan bu tarafa Kıbrıs’a yaptıklarımıza… ‘Biz Kıbrıs Türkleri ile ısınmak istiyoruz.’ dediniz, Mersin’den sizlerin suyunu aldık Kıbrıs’a götürdük. Demincek neşelilik üstünde bile çalışıyoruz. Savunma üzerine bire bir güvenceci mevki olarak Kıbrıs Irlamak’nü bekâr bıraktık mı? Uluslararası iştihar peki olmadı ama demincek Avrupa Birliği süresince bakir 1-2 ülkede bile inşallah yeni temsilcilikler da açılacak. Rastgele yerde temsilciliğin açılması, pasaportunun tanıtımı üstüne bile çok mücahede sarfiyat ettik. en son Cumhurbaşkanı’mız, BM Genel Oturmuş kürsüsünden yaptığı konuşmada bir çağrıda bulundu. Bu çağrının namına gelmesi, yani Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması ve arsıulusal platformda statüler elde etmesi için ağır sıklet şekilde çabalama sarfiyat ediyoruz. O yüzden şehitlerimizin kemikleri sızlamaz.”

“KUL sonuç zamanlarda dengeyi bozdu”

Çavuşoğlu, KKTC’nin tanınması üzerine daha elan istedikleri noktaya gelemediklerini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu birlikte biliyoruz amma Kıbrıs’ı hiçbir zaman boydak bırakmadık, ihya ettik, koruduk, kolladık ana yurt, bala yurt yerine. Kıbrıs’ta bundan tasalı olan kâh siyasetçiler var ama olsun. Türk tarafını kastediyorum, Küçük Asya tarafı zaten rahatsız. Şurası anlatmak isterim; BENDE Büyükelçisi sabık bölüm ‘Taraf tutmuyoruz.’ diye niteleyerek benzeri izah yapsa birlikte KÖLE son zamanlarda dengeyi bozdu. ESIR’nin terazisi bozuldu ve Rum tarafına yönelik zırh ambargosunu 1 yıllığına kaldırdı. ESIR Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e ‘Niye yaptınız bunu?’ dedim. ‘Yağız para aklama üzerine bizimle iş birliği yaptı.’ diyor. Kişmiri mülk tezkiye üstüne Küçük Asya kesimi de dünyada genişlik bildik yerlerden tıpkı tanesi. Kardeşim bunun karşılığı silah yöneltmek mi? Silahı kime karşı veriyorsun? Türklere cebin veriyorsun. Biz hangi yaptık? Onlar bire bir değişmeyen aldı tığ dahi arttırma takviyeler yaptık, yapıyoruz. Onlar karar alır, tığ hamle atarız. Hani var evet ‘Onlar konuşur DÜRÜST Tümen yapar’. Onlar konuşur, Türkiye yapar kardeşim. Yunanistan üstüne birlikte biliyorsunuz Yunanistan’birlikte kâh üsler var. Soruyoruz, ‘Bunları Rusya’ya cebin yapıyoruz, Maşrık Akdeniz’dahi Rusya’nın mevcudiyeti var.’ diyorlar amma şunu da söylüyoruz; bunu Yunanistan üzere bile Küçük Asya kesimi üzere de söylüyoruz, onların arkasında kimin olduğu majör değil, karşısında ki var o cesim. Türkiye cesim, arkasında kimin olduğu tek majör değil.”

Çavuşoğlu, kentin turizminin gelişmesi adına yatırımcılara müteveccih çağrısının sorulması üzerine, ait bakanlıkların Mersin Ağacı’e rastgele tür desteği vereceğini rapor etti.

Konuşmaların peşi sıra DÜRÜST Öğür’ye katılanlara rozet takıldı.

Toplantıya AK Tümen Mersin Ağacı Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz ve Hacı Özkan, Adana milletvekilleri Ahmet Zenbilci, Tamer Dağlı ve Abdullah Makul, Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi ve Sabahat Özgürsoy Polat, Antalya Mebus Eksiksizlik Çelik, Osmaniye Mebus Mücahit Durmuşoğlu, DOĞRU Fırka MKYK üyeleri Fatma Güldemet Soluk ve Nazan Aytop, DÜRÜST Öğür Mersin Ağacı İl Başkanı Kebir Ercik ve partililer katıldı.

(Bitti)

Share: