Mersin bilgi… Akdeniz’in bildirme balaban yelken yarışı başladı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bu yıl 34.’sü planlı Akdeniz’in en nazik yelken yarışı ‘American Hospital The Bodrum Cup’ üzere yelkenler açıldı. Bodrum-Cep etabıyla tevessül alan yarışa 70 tekne bin 500 yarışçı katıldı.

Akdeniz’in sunu balaban yelken yarışı olan American Hospital The Bodrum Cup mülevven görüntülere görüntü oldu. Etabın başlamasından evvel protokol ve The Bodrum Cup organizasyonunun katılımıyla start çizgisinde Bartın’da gerçekleşen maden patlamasında hayatını kaybeden madenciler ve mail zamanda hayatını kaybeden gemiciler üzere istinkâf etmek duruşunda bulunuldu ve çelenk töreni gerçekleştirildi. Törene, Muğla Büyükşehir Belediye Reisi Osman Gürün, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Reisi Muhammet Tokat, Bodrum Belediye Komutan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, The Bodrum Cup Fahri Başkanı Erman Aras, The Bodrum Cup Alt Kurul Başkanı Süleyman Tevazulu ve yarışçılar katıldı. Dünyanın dört bir yanındaki yelkenli sporcularını ve meraklılarını Bodrum’da bir araya getiren festival, bu sene yelkenlerini ‘Maviye Yavaş Katıyoruz’ mottosuyla açıyor.

Yarış öncesinde gücük ayrımsız açıklama yapan Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras, gökçe ekonomiye değinerek, “Çokça iyice tıpkı Bodrum sabahında yine hep birlikteyiz. 34’üncü yılımıza başlıyoruz, Bodrum Cup 34 yaşında. 70 yarışan havza, aranjman tekneleri ve onların destekçi tekneleriyle beraber 100 üstünde çok iyice tıpkı ekiple alay malay Bodrum’dan açılıyoruz. Ege ve Akdeniz kıyılarındayız ve yarışlar 5 etaptan oluşuyor. 5 dönme süresi süresince toplanmış 80 millik tıpkı parkurda yarışacağız. Bodrum Cup bütün tıpkı deniz festivali, bu yılki bütün anonslarımızda bilcümle şurası söyledik. Akdeniz milyonlarca insana paketlemek kapısı ama sürdürebilirlik açısından bizim Akdeniz’i korumamız gerekiyor. Maviyi korursak bizden sonraki nesillerde Akdeniz’in nimetlerinden faydalanıp geçinebilecekle. O yüzden The Bodrum Cup olarak diyoruz kim maviyi koruyalım. 34 yıldır yabancı konuklar ve yarışçılar ile gelişigüzel yapıyoruz The Bodrum Cup’ı, bu yılda 17 yabancı bayraklı yarışma yatımız ve kestirmece 100’ün üzerinde yabancı misafirimiz katılıyor” dedi.

The Bodrum Cup Komite Başkanı Süleyman Tevazulu ise, “34. The Bodrum Cup’ın zaman yarış günü. Bu yıl bizim üzere çokça önemli aynı yıl, pandemiden sonradan mefret katılımcıların oluştuğu aynı yıl oldu. Nedeniyle haddinden fazla okkalı tıpkısı bit kalabalığı ve katılımcıyla 34. The Bodrum Cup’ın zaman startını veriyor olacağız. Mazi akşam ezanı yarışmacılarımızla beraberdik. Hep güvenilmez ateşin, ecnebi elçi sayımız esasen artışta. Zaman itibariyle kestirmece bin 500 müsabık deniz üzerinde” diye niteleyerek konuştu. – MUĞLA

Share: