MHP’li Endişe, akdarı çekicilik kotasının artırılmasını istedi

Milliyetsever Akıntı Partisi Tokat Saylav Yücel Endişe, Ekincilik Kredi Kooperatiflerinin darı çalım kotalarının artırılmasını istedi.

TBMM’de meşveret eden MHP Tokat Saylav Yücel Endişe, mısır kotasını gündeme getirdi. Bulut, akdarı çekicilik fiyatlarına ilgi çekerek, “Cumhurbaşkanımız tarafından 22 Ağustos’ta akdarı alımı üstüne titrem başına 5 bin 750 TL’den hava yapılacağı tabir edilmiştir. Şu an için hasadı yapılan mısırın etraf koşullarında oluşan fiyatı 4 bin 800 TL ile 5 bin 100 TL civarında olup, bu miktarın çiftçimizin emeğini karşılamadığı açıktır. Özellikle Erbaa, Niksar, Taşova ve Kazova bölgelerindeki akdarı üreticilerimiz, Ekincilik Cesaret Kooperatiflerinin gurur kotalarının artırılmasını ve Toprak Mahsulleri Ofisinin üstelik kurum yapmaya başlamasını, böylece Cumhurbaşkanımız vasıtasıyla car edilen tutar üzerinden yapılacak alımlarla piyasanın oluşmasını beklemektedir” dedi.

Geçici kurum merkezi kurulsun

Nakliye maliyetlerinin haddinden fazla arttığını kaydeden Endişe, “Antrparantez, taşımalık maliyeti altında ezilen çiftçilerimiz için alelhusus Erbaa ve Niksar bölgelerinde Toprak Mahsulleri Ofisinin arızi kurum merkezlerinin kurulması mıntıka üreticisinin beklentisi olup, bu laf tarafımızca strateji edilecektir” ifadelerini kullandı. – TOKAT

Share: