‘Millet Bahçesi’ tabelasından kod hırsızlığına mahpushane cezası

BURSA’birlikte ‘Kavim Bahçesi’ yazısının ‘M’ harfini çaldığı müşteri görüntülerinden belirlenen Gaye Yeşilçimen (38) ile taksi şoförü arkadaşı Ahi Işıklı (40), ‘Nitelikli hırsızlık’ suçundan 6’şar sene hapse çarptırıldı. Mahkeme, Uğur Yeşilçimen’in cezasını harflerin bedelini ödeyip, etken pişmanlıktan yararlandığı amacıyla 3 yıla indirildi. Harflerin bedelini ödemediği amacıyla Eli Açık Görgülü’ın cezasında ise iskonto yapılmadı.

Olay, 21 Mabeyin 2021’da, Osmangazi ilçesi Gaziakdemir Mahallesi Stadyum Caddesi’nde meydana geldi. Budun bahçesi’nin methal kapısının tabelasındaki ‘Bursa Millet Bahçesi’ yazısının ‘M’ harfinin çalındığını gören şehremaneti ekipleri, durumu polise bildirdi. Şüphelinin yakalanması için faaliyet başlatan ekipler, bölgedeki asayiş kameralarının kayıtlarını incelemeye aldı. Görüntülerden, şüphelinin, 2 suçtan kaydı olan Meram Yeşilçimen olduğu tespit edildi. Yakalanan Yeşilçimen ile yanlışlık ortağı olduğu öne sürülen taksi şoförü Alicenap Okumuş gözaltına makbuz. Irsal edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemede ‘M’ harfini çalıp 52 TL’ye sattığını itiraf fail Yeşilçimen tutuklanırken, suçlamaları akseptans etmeyen Verimli Vazıh ise tutuksuz yargılanmak için erkin bırakıldı.

40 BİN TL ÖDEMESİ İSTENDİ Hedef Yeşilçimen ve Semih Münevver üzerine Bursa 32’nci Esas Ukubet Mahkemesi’nde ‘Nitelikli hırsızlık’ ve ‘Kamu malına kötülük vermek’ suçlarından sevgili açıldı. Yeşilçimen, davaya karışan olan Büyükşehir Belediyesi’nce, henüz geçmiş da ayrımlı zamanlarda çalınan farklı harflerin şüphelisi adına değerlendirildi. Çalınan bu harflerin toplam 40 bin TL’lik bedelinin ise kendisinden öğrenim edilmesi istendi.Duruşmalara Gürültülü ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) yoluyla cezaevinden katılan Yeşilçimen, henüz esbak hırsızlıklardan sorumlu olmadığını argüman ederek, maddi durumu olmadığı için üstelik bu parayı ödeyemeyeceğini söyledi. Yeşilçimen, “Olay haset arkadaşım olan Verimli’in taksisi ile gezerken kendisinden millet bahçesinin yakınında kâin ayrımsız yerde durmasını istedim. Budun bahçesine gidip, M harfini aldım. Daha sonra yerine getirip örtmek istedim. Kalabalık olduğu için bunu beceremedim. Bilahare da harfi 52 TL’ye hurdacıya sattım. Farklı harfleri almadım. M harfinin bedelini ödeyerek tahliyemi istiyorum” dedi.Semih Aydın ise suçsuz olduğunu belirtip, “Görüngü haset Tasavvur ile taksimde geziyorduk. Sabaha karşı uzlaştırıcı durdurmamı istedi. Dışarı çıkıp geldiğinde elinde M harfi vardı ‘Bunu nereden aldın?’ diyerek sorduğumda ‘hurda’ dedi. Çaldığını bilmiyordum. Sonradan öğrendim. Ego suçsuzum. Maddi durumum ferah olmadığı için çalınan harflerin bedelini ödeyemem” diye niteleyerek konuştu.Murafaa hakimi, Yeşilçimen’i, aldığı temas biri 470 TL mesabesinde olan M harfi ve başka çalınan harflerin bedeli olan toplam 3 bin 760 TL’yi ifa koşuluyla başıboş bıraktı.HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDILAR

Davanın karar duruşmasında Maksat Yeşilçimen pişmanlık duygularını dile getirirken tutuksuz sanık Koçak Münevver ise suçsuz olduğunu belirtip beraatini rica etti. Duruşmada sızlanan adına bulunan Büyükşehir Belediyesi avukatı ile maznun avukatlarını dinleyen mahkeme hakimi, seçme iki sanığı ‘Nitelikli hırsızlık’tan 4’er sene mapus cezasına çarptırdı. Mahkeme, suçun şeb işlenmesi nedeniyle cezayı artırıp, 6 yıla çıkardı. Duruşma hakimi, Yeşilçimen’in, kovuşturma aşamasında çalışkan pişmanlıktan yararlanıp, çalınan harflerin masrafını karşılaması nedeniyle cezasını 3 yıla düşürdü. Ahi Vazıh’ın cezasında ise cezayı ödemeyip etken pişmanlıktan yararlanmadığı için indirim yapmadı.

Share: