Mimar Kemalettin Caddesi’nin dükkanları “Elaman aranıyor” yazıları ile doldu

Mimar Kemalettin Caddesi’nin dükkanları “Elaman aranıyor” yazıları ile doldu

Gelinlik ve abiyenin başkenti İzmir, öge açığını kapamaya çalışıyor

İMEP kurslarına rağbetin artması amacıyla çabalanıyor

İşverenler makineci, mültezim, ahali işçisi ve monteci ihtiyacını karşılayamıyor

İZMİR – İzmir’de gelinlik ve abiye dükkanlarının ağırlıkta olduğu Mimar Kemalettin Caddesi’nde alelacele kolaylıkla gelişigüzel mağazanın camında “Eleman aranıyor” yazılarını kazanmak cins. Eleman açığını kapatmak amacıyla İstihdam amacıyla Mesleki Terbiye Programı ile dikiş kursları düzenleniyor, antrparantez kursiyerlere her devir amacıyla 90 teklik ücret da ödeniyor ancak heves çok olmadığından sektörün öge ihtiyacı karşılanamıyor.

Gelinlik ve abiyenin başkenti İzmir, tekstil sektöründeki öge açığını kapamaya çalışıyor. Makineci, iltizamcı, halk işçisi ve monteci öge ihtiyacı, çağ geçtikçe artıyor. Bu işleri yapabilen kişilerin gözyaşı ortalaması ise 35’in altına inmiyor. Mimar Kemalettin Caddesi’nde az daha herhangi bir mağazanın camında “Makineci aranıyor”, “Monteci aranıyor” yazıları hücre çarpıyor. İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Mustafa Emin, İMEP ile terzilik kursu düzenlediklerini fakat alelumum yabancı uyruklu kişilerin kursa katıldığını belirtti. Türk kursiyerlerin bile kursa sargı göstermesini amaçladıklarını tamlayan Komutan Emin, yapı sektöründe elaman ihtiyacının model safhada olduğunu ve Eğlek Kaymakamlığı, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası adına bu açığı bloke etmek üzere icraat yaptıklarını söyledi. İzmir’in gelinlik ve abiye esnafı ise öge ihtiyacının çok ağır sıklet olduğunu aktararak “Yeter kim eş, tığ birlikte işi öğretiriz” dedi.

Kursiyerlere para ödeniyor

İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Mustafa Güvenli, “Yapı piyasasında makineci, el işçisi gibi mesleklerde açığın oldukça faziletkâr olduğunu söyleyebiliriz. Tığ, düzenlediğimiz kurslarda yetişen elemanlarımızı işyerlerine yerleştiriyoruz. Fakat kurslara rağbet, istediğimiz düzeyde değil. Alelhusus yabancı tabiiyetli arkadaşlarımız bağ gösteriyor. Şu zaman bitmeme eden kursumuzda çabucak yegâne Türk kursiyerimiz var. Kursa katılanlara değme devir için 90 teklik de veriyoruz. Ayrıca bu kursların uzatılmasını planlıyoruz” diye konuştu.

“Gençleri bulmakta zorlanıyoruz”

Bakir neslin genelde masa başı işlere rağbet ettiğini kaydeden Başkan Emin, “Biz gençleri bu sektörde çalışmaları üzere kandırma etmeye çalışıyoruz. Dokuma sektöründe Türkiye, dünyada mahdut ülkelerden biri. Bu yüzden öge açığını kapatmak zorundayız. Bu işi öğrenen kişilerin aksiyon bulma sıkıntısı olmaz. Yeter kim bize gelsinler, işi öğrensinler. Metanetli çok firma bizi arayıp makineciye, monteciye ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bu açığı kapatmazsak elaman bulma sıkıntısı şekil safhaya çıkacaktır. Sektöre güre tohum katılmıyor. Genelde firmalara 30 yaşın üstündeki kişiler başvuruyor. 20’li yaşlardaki gençleri bulmakta zorlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Piyasada tehlikeli anlamda makineci açığı var”

Terzilik Makinesi Eğitmeni Semra Nasip birlikte kurs hakkında şunları söyledi: “Kursiyerlerimize önceki ilk terzilik makinelerini öğretiyoruz. Nazari eğitimin ardından uygulamaya geçiyoruz. Mütenevvi egzersizler yaptırıyoruz ve makul tekniklerle parçadan bütüne hareket etmeyi öğretiyoruz. Bluz, pijama takımı kabil ürünleri dikmeyi öğrenmelerini sağlıyoruz. Piyasada kilolu anlamda makineci açığı var. Kurs bittiğinde kursiyerlerimiz bundan sonra bir firmada çalışabilecek durumda oluyor.”

Tek Türk kursiyer

Kursun biricik Türk kursiyeri Imge Kurtaranlar, “Kursta evvel haftayı geride bıraktık. Ben 31 yaşındayım ve bütün çul firmalarında satış konusunda çalıştım. Kendim üstelik üretim yarmak amacıyla bu kursa katıldım. Özlük ürettiklerimi feda etmek istiyorum. Kurs bittikten bilahare makineci arayan bire bir firmada çalışıp işi pir sınama ettikten sonradan özlük atölyemi yapmak istiyorum” sözlerine meydan verdi.

Suriyeli sarıklı, dikiş eğitiminde

Kursta hele Suriye’den gelen yabancı uyruklu kursiyerler eğitim bilimi görüyor. Bu kişilerin ortada Frenkçe, fizik, hikmet öğretmeni olan ancak barhana ettikleri İzmir’dahi yapı sektöründe gitmek amacıyla uğraşanlar dahi var. Suriye’birlikte hikmet öğretmenliği fail Türkiye El Ramadan, “Suriye’dahi öğretmenlik yapıyordum amma burada bu işi öğrenmeye çalışıyorum. Öğrendikten sonradan dikiş işleri ayırmak istiyorum” derken, Sare Hükümdar ise “Benim mesleğim yoktu. Bu kursa gelerek işi bellemek ve gelişim seçmek istiyorum” dedi.

“Bu meslekte aylakçılık bulunmayan”

Gelinlik firması sahibi, tıpkısı zamanda mültezim Jale Canlıyiğit Ercan, “Sektörümüzde kesimci, makineci, umum işçisi, monteci ihtiyacı var. Bu yüzden işler yetişmiyor. Ben kesimciyim, eşim dahi makineci. Şu anda el işçisine ihtiyacımız var. Eşim eğer halk işçisinin yanı sıra benzeri makineci henüz bulursa dışarıdaki apayrı işlere üstelik koşturabilecek amma şu anda hoppadak araba işini yapmaya vakti kalıyor. Çevredeki gayrı esnafın bile öge ihtiyacı haddinden fazla fazla. Bizim mesleğimiz nedense küçümseniyor. Cümle masa başı gelişim istiyor. Bu meslekte aylaklık bulunmayan. Mesleği öğrenmek isteyenlere işi öğretiriz. Hele gençleri bekliyoruz. Zira 35 yaşın altında elaman yok. İzmir’deki birçok firmada öge aranıyor” diyerek konuştu.

Share: