Narenciye sezonu öncesi Akdeniz semere sineğine karşı topyekun uğraş

Türkiye’nin narenciye üretiminin majör kısmının yapıldığı Adana’birlikte, eylülde başlayacak hasat sezonu öncesi ürünlere beis veren Akdeniz yemiş sineğine alın bati uğraş yürütülüyor.

Yaklaşık 650 bin dekarda yetiştirilen narenciyenin eylülde toplanmaya başlanacağı kentte, sineğe müteveccih alınan önlemler, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde, belediyelerin, patika örgütlerinin ve çiftçilerinin el birliğiyle uygulanıyor.

Sineğe karşı belirlenen noktalara tuzak yerleştiren ekipler, bahçeleri ve tefcir kanallarını ilaçlıyor, ekincilik ürünlerinin yakınındaki atıkları topluyor.

Narenciyenin yanında kayısı, şeftali, erik, armut ve elmanın bile olduğu tarım ürünlerine beis veren Akdeniz sonuç sineğinin engellenmesi çalışmaları sürüyor.

“Herkes bu işe istem vermiş durumda”

Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Mehabetli Tekin, AA muhabirine, kentin turunçgiller üretimi ve ihracatıyla öne çıktığını söyledi.

Akdeniz yemiş sineğinin yapıt rekoltesinde kayıplara defa açabildiğini rapor fail Uğurlu, 250 noktaya yerleştirilen tespit tuzaklarıyla popülasyonun izleme edildiğini, çoğalma gözlemlendiğinde birlikte tedbir alındığını belirtti.

Uğurlu, semere zararlısına karşı mücadeleyi gece gündüz sürdürdüklerini dile getirerek, “Bu zararlıyla mücadele etmek anne görevimiz. Şu zaman 42 ekibimizle sahadayız. hafta arası, hafta sonu demeden kısık şekilde mücahede yapıyoruz. Bahçelerin, bazen gübrelerin ve akaçlama kanallarının ilaçlanması, atılmış ürünlerin toplatılması sağlanıyor.” dedi.

Tedbirlerin el birliğiyle uygulandığına belen fail Uğurlu, şöyle konuştu:

“Adana’dahi ekincilik ve meslek odaları, borsalar, belediyeler cümle bu işe dilek vermiş durumda. Şu anda alçak bire bir emek içerisindeyiz. Şişman ilaçlama dönemi başlattık. Bu süreç içerisinde dahi kamu çiftçilerimizi ilaçlamaya çağırma ediyoruz. Erkenci meyveler amacıyla son ilaçlama dönemi. Şu anda birlikte bizi zorlayacak bir durum yok amma esasen da müdebbir tutmak yerine ilaçlamayı uzmanların nezdinde yürütüyoruz.”

Uğurlu, Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle bu yıl 250 çiftçiye 42 bin aldangıç dağıtıldığını, üreticilere tılsım desteği da verildiğini aktardı.

Akdeniz kâr sineğiyle savaş projesini sürdüreceklerini dile getiren Uğurlu, “İnşallah bu projeyi önümüzdeki yıl 3-4 kat büyütmeyi düşünüyoruz. Bölgemizde Akdeniz kâr sineğini sorun olmaktan çıkarmaya çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

“İlaçlamayı şişko fora etmek koskocaman”

Adana Çiftçiler Birliği Umumi Sekreteri Sinem Özkan Başlamışlı de sineğin, meyvelerde vaktinden önce olgunlaşmaya ve dökülmeye hastalık olduğunu, üreticilerin bile lüzumlu önlemleri alarak mücadeleye destek vermesi gerektiğini belirtti.

Yüreğir ilçesi Zağarlı Mahallesi’nde narenciye üretimi eden Nevzat Arman, tedarik alınmaması durumunda sineğin ürünlerde balaban kayba posta açacağını dile getirerek, “İlaçlamayı şişman tahsis etmek muhteşem çünkü dokuncalı sinekler bahçeler beyninde gezebiliyor. Herkesin toplu kendisine savaş etmesi çok balaban. Müstahsil adına Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün yaptığı şişko ilaçlama çağrısına uyulmasını rica ediyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: