Okullarda depremzedeler üzere sokak sobaları üretiliyor

Okullarda depremzedeler üzere çıkmaz sobaları üretiliyor

BARTIN Bartın’dan hareket bölgesine götürülmek için iz liselerinde varillerden çıkmaz sobası üretimi gerçekleştiriliyor.

Bartın’bile, Lütfullah Kocabaşoğlu Mesleki Eğitim Bilimi Merkezi ve Mesleksel Beceri Anadolu Lisesi’nde öğretmen ve öğrenciler marifetiyle başlatılan çalışmayla hareket bölgesine yeter olmak üzere çıkmaz sobaları üretimine başlandı. Esnaflardan toplanan variller, sarıklı ve öğrencilerin çalışmasıyla sokak sobasına dönüştürüldü. Hazırlanan varil sobalar zelzele bölgesinde kurtarma çalışmalarının sürdüğü bölgelerin birlikte asker ve polislerin kez noktalarında birlikte kullanılabilecek.

Lütfullah Kocabaşoğlu Mesleksel Terbiye Merkezi ve Mesleki Maharet Küçük Asya Lisesi’nde sürdürülen çalışmalarda 24 saatlik sürede 130 varil soba üretimi yapıldı.

Çalışmalar karşı bilgiler veren Bartın İl Milli Yetişek Müdürü Oğuzhan Acara, “Sarsıntı bölgesinde ısınma sorunu var. Bizde arkadaşlarımızla bu arada, öğretmenlerimizle beraber tıpkısı konuşma toplantısı yaparak ne yapabiliriz diyerek düşündük. Mutat soba gönderirsek ocaklık ve borazan sorunu olacağını fikren esnaflarımızdan variller topladık. Varil soba yapalım dedik. Bu soba çokça olağan. Varilleri kesip içlerine gril yapıyoruz. Arkadaşlarımız çetin benzeri himmet ile 24 saatte 130 sobayı tamamladılar. Tığ bu sobaları zaman kıyamet bölgesinde takı alanımızda bulunan Kahramanmaraş ilimize göndereceğiz.” Dedi.

Share: