Rakiplik Kurulu, ünlü çikolata markasına anket açtı

Rekabet Kurumunun genel ağ sitesinde meydan kayran duyuruya göre, Ferrero International S.A. ve iştiraklerinin fındık pazarında, üretimden itibaren, kurum, kırım ve dış satım aşamasına büyüklüğünde tamam seviyelerdeki eylemleriyle Rekabetin Korunması Karşı Kanun’u ihlal ettikleri iddiasına yönelik planlı civar araştırma Kurulca karara bağlandı.

SORUŞTURMA AÇILMASINA KARAR VERİLDİ

Ön araştırmada elde edilen bilgi, vesika ve yapılan tespitleri müracaat eden Asamble, bulguları gösterişli ve yeterli bularak, Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Tecim NANIAZIZ için soruşturma açılmasına değişmeyen verdi.

FINDIK TEDARİK SÜRECİNİN SEÇKIN AŞAMASI İNCELENECEK

Kurumdan edinilen bilgiye bakarak de soruşturma sürecinde Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret KAZANÇ’nin, fındık kurum pazarında hakim durumda olup olmadığı, fındık gurur pazarındaki fiyatlama davranışlarının sömürücü/nahak yere nitelikte bulunup bulunmadığı, fındık gelgel pazarında fiili münhasırlık uygulayıp uygulamadığı, uyuşma yapmanın reddi niteliğinde uygulamaları olup olmadığı incelenecek. İnceleme, büyük ölçüde iş verilerine dayalı olarak ve fındık hazırlık sürecinin seçkin aşamasını kapsayacak şekilde yürütülecek.

Rekabet Müesses aracılığıyla alınan anket kararları, için sormaca açılan teşebbüslerin ya üstelik girişim birliklerinin kanunu ihlal ettikleri ve ukubet yaptırımıyla yüz yüze kalacakları anlamına gelmiyor.

Share: