Reisicumhur Erdoğan çalışkan yayında soruları yanıtladı: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tahıl sevkiyatına ilişik, ” Cibuti, Somali, Sudan’ın durumu tek dolgunca değil. Bambaşka ne az mütekâmil ülkelerde etki varsa buralara nakliyeyi gerçekleştireceğiz.”dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen A Vukuf, ATV, A Mal ve A News’in “Ruzname Özel” kuma canlı yayınında gazetecilerin gündeme ilgilendiren sorularını yanıtladı.

Tahıl koridorunun yeniden açılması hatırlatılarak yöneltilen “Putin ve Zelenskiy ile diyaloglarınıza ve elbette çözdüğünüze dayalı bilgi verebilir misiniz?” sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

“Değme ikisiyle üstelik görüşmeyi iştiyak ettiğiniz anda aradığımızda 24 saati bulmadan görüşüyoruz. Icap sayın Putin ile lazım Zelenskiy ile bu görüşmeleri yapıyoruz ve onlardan aldığımız bilgilerle ayrımsız diğeriyle bunları musahabe, müşavere etme fırsatını buluyorum. Salim olsun şu anne kadar ne sayın Putin’den hangi sayın Zelenskiy’den huysuz bir yaklaşım almadım. Kâffesi dahi olumlu yaklaştılar. Bizden talepleri oldu bu taleplere elimizden geldiğince müspet yaklaşımlı karşılık verdik. Onlar birlikte bizim bu yaklaşımlarımız karşısında hiçbir devir bize münasebetsiz yaklaşmadılar.

Sayın Putin söz gelişi Prag’bile ben kiminle görüşüyorsam aleyhine konuşuyor. Ego deminden candan olayım. Ben dahi diyorum ki ‘Yanlış yapıyorsunuz’. Zira Rusya kabil ayrımsız devletin başına siz temas yerde bu garip aksi yaklaşımlar sergilerseniz kusura bakmayın, o bile özlük tavrını bir şef namına kendini ezdirmeden koyacaktır. Siz tıpkısı önder kendisine bu şekilde size saldırılsa buna eyvallah porte misiniz? Etmezsiniz. Bana yapsanız de bir şeyi ego bile etmem. Gereği neyse bunu yaparım. Sayın Putin’in yaptığı bu. Dünyada sunu etkili 3-5 ülkeden aynı tanesi olan Rusya’nın başı olacaksınız, temas soy imkana sahipseniz ve kalkıp böyle saldırılara da ‘evet’ diyeceksiniz. Olabilir değil. Demin aynı durumda kendisiyle biz bunları konuşurken bittabi o bu yaklaşımlarımı de gördüğü üzere yaşadığımız S-400 üstüne birlikte bunları gördüğü üzere birileri tarafından bu tahıl koridorunun açılmasına eyvallah etmiyor.”

Rusya Kerem Başkanı Putin’i salı günü aradığını ve çarşamba saat 12.00’den itibaren tahıl koridorunun açıldığını anımsatan Erdoğan, “Biz bununla bile kalmayalım, gübreyi üstelik açalım dedik. Hem tahıl hem matbu hep bunlarla beraber bile başkaca aynı şeyi daha bağladık. Dedik ki, söz gelişi Cibuti, Somali, Sudan buralarda insanlar açlıktan şu anda ölüyor. İlk etapta buralara bu hububat naklini yapalım. Bulut etme dedik, biz bunu planlayacağız ve İstanbul’daki merkezden bu işi izleme edeceğiz. Cibuti, Somali, Sudan kıytırık buraların durumu on paralık mebzul değil. Afrika ülkelerinden ayrıksı az ümranlı ülkelerde külfet varsa buralara doğru bile biz yeniden bu nakliyeyi gerçekleştireceğiz.”

Erdoğan, çarşamba akşam Ukrayna Cumhur Reisi Volodimir Zelenskiy ile salı günü birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bu konuları konuştuklarını, bunun bitmeme edeceğini ve adımlarının yaygınlaştırılacağını söyledi.

“Afrika ülkelerine öncelik verilmesi sizin teşvikinizle mi oldu?” sorusu konusunda Erdoğan, “Elbette. Az kaslı ülkeler dahi var.” dedi.

“Akkuyu’yu önümüzdeki yılın sonlarında yahut 2024’ün başlarında açacağız”

“Diplomaside eskimemiş ayrımsız emsal geliştirdiniz, zatî ilişkilerin yöre plana geçtiği. Diplomaside zatî münasebat ne büyüklüğünde enerjik oluyor?” sorusuna karşılık Erdoğan, zatî ilişkilerin diplomaside yer koca belirgi getirici adımlar olduğunu belirtti.

Erdoğan, bunun olmaması halinde belirgi getirici adımların atılamayacağını ve serencam alınamayacağını tabir etti.

Salı haset Putin ile konuştuklarını ve bunun namına da “reis diplomasisi” dediklerini anlatan Erdoğan, önder diplomasisini başarmanın çok majör olduğunu vurguladı.

Cumhur Reisi Erdoğan, salı haset Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ardından bile Putin ile görüştüğünü, gelişigüzel ikisiyle yaptığı görüşmenin birbirinin tamamlayıcısı olduğunu dile getirdi.

Erdoğan şöyle konuştu:

“Olaf bile benzeri kamer geçmiş çok farklı bire bir noktadaydı ama deminden daha ayrımlı tıpkısı noktada. Bu görüşmeler repertuvar kazandırdığı kabilinden bakıyor ki sayın Putin konusunda gitmekle izansız kadem atacak birisi değil. Bari o devir diyor kim ‘Biz burada işin tam manasıyla ahenk noktasını yakalayalım kim netice alalım’. Tığ üstelik kendilerine bazen şeyleri bu arada söylüyoruz. Diyoruz ki ‘Bu hakeza yürümez bak şu anda siz başlangıçta dediniz ki, Almanya’yı söylüyorum, ‘Biz yenilenebilir enerjiye geçeceğiz onun için dahi şu anda bilcümle çekirdeksel enerjilerimizi devrede tutmanın gayreti içerisindeyiz.’ dediler. ‘Kömür santrallerini falan kapatıyoruz.’ dediler. Dedim, falsolu yapıyorsunuz. Banal dahi koskoca Ruhr Havzası’nı, oradaki termik santralleri kapattılar. Ancak sonradan gaz kesilince bir anda bunlar baştan termik santrallere dolaşım kararı verdiler. Şu anda termik santrallere Almanya’dahi dönüldü, Ruhr Havzası çalışıyor. Tığ ise hepsini yapıyoruz. Bizde hem termik santraller var hem gaz noktasında iyiyiz. Tıpkı dahi inşallah önümüzdeki yılın sonlarında Akkuyu’yu açacağız veya 2024’ün başlarında.”

Sinop’ta açılacak nükleer santrale ilgili üstelik vukuf veren Erdoğan, “Sayın Putin ile Sinop Çekirdeksel Santralini konuştum. Biz tabiatıyla 2024’ün başı veya 2023’ün böylecene tıpkı üniteyi açacağız. Onun dışında üç birim elan var. O üç üniteyi üstelik ardı ardına belli aralıklarla açacağız. Ama Sinop’ta kullanılmamış tıpkısı kuartet üniteyi mensur edeceğiz. Aynı Akkuyu, Sinop, bir üçüncüyü değişik ayrımsız merkezde rüfeka çalışıyorlar. Antrparantez onu dahi yapacağız. Çünkü bunların gelişigüzel birinden yüzde 10 erke temini sağlayacağız. Hem Akkuyu 4 bin 800 megavat enerji sağlayacak Sinop dahi benzeri şekilde oradan birlikte 4 bin 800 megavat üretilecek.” dedi.

“Arkadaşlarımız devletten gelen paraların hepsini açıkladılar”

“CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde çekirdeksel santralin incitici bire bir molekül olduğunu söyledi. Bu projenin devam etmeyeceğine dayalı bire bir sinyal adına görebilir miyiz? Mugayeret iktidarı aldığında evet bile böyle ayrımsız tasrif yapıyorsa termik santralin akıbeti ne olur?” sorusunu Cumhur Reisi Erdoğan şöyle yanıtladı:

“Devletlerde süreklilik esastır. Bu eş kakavan. Sen kalkacaksın, yani bu ulus sana filhakika bu ülkede yönetimi vermez o ayrı mesele üstelik. Çünkü böyle malumatsız cühelayla tıpkısı yere gidilmez. Sen SSK’yı yönetemeyen ayrımsız cahilsin. Muazzam Türkiye Cumhuriyeti’ni elbet yöneteceksin?”

CHP’nin elinde bazen büyükşehir belediyelerinin bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Hangi yapıyorlar? İstanbul, Ankara… Meclisler onlarda değil amma aceleten ağlamaya başlıyorlar, ‘Servet gelmiyor’. Arkadaşlarımız devletten gelen paraların hepsini kuruşu kuruşuna açıkladılar. Şarlatan bunlar. Ego belediye başkanıyken doğacak dirim bilimsel tesisi Memleha’üstelik kurduk demin çıkmışlar oranın açılışını yapıyorlar. Utan, burayı yapan biziz.” şeklinde konuştu.

“Tuzla Şehremini Şadi Bey daha esbak emeklere teşekkürname ettiği üzere yuhalandı, darbedilmeye çalışıldı.” denilmesi üstüne Erdoğan, “Bunlarda tabiatıyla ihata yok, insaf birlikte yok.” ifadesini kullandı.

(Sürecek)

Share: