Romatizmal hastalıklarda tedaviye geç kalınması eklemlerde temelli hasar bırakabiliyor

Ahali arasında eklem romatizması ya üstelik iltihaplanması yerine aşina ve zorlu çok madun tipi olan artrit hastalığında tedaviye geç kalınmasının eklemlerde sürekli hasar bırakabildiği belirtildi.

Ankara Site Hastanesi Romatoloji Kliniği Yetişek Sorumlusu Prof. Dr. Gönül Borcu Erten, 12 Teşrinievvel Dünya Artrit Günü dolayısıyla, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mafsal iltihaplanması ya da eklem romatizması adına tanımlanan artritin zorlu çok ast tipi bulunduğunu söyledi.

Artritin dünyada kalın tanıdık hastalıklar içre meydan aldığını vurgulayan Erten, “Nedenlerine sadık yerine sıklığı değişmektedir. Bildirme haddinden fazla görülen eklem romatizması yerine isimlendirilen romatoid artrit, lehçe farklılıklar olmakla alay malay yaklaşık yüzdelik 1, kök evet de işaret romatizması kendisine aşina spondilit artrit dahi kestirmece yüzde 0.5-1 oranlarında görülürken, ayrıksı bağlam dokusu iltihapları ise elan seyrek görülmektedir. Türkiye da acun ile analog şekildedir. Bu oranlar yüzdelik 0.5-1 ortada değişmektedir.” bilgisini verdi.

Erten, artritin alelumum sinsi başlayan bire bir çor olduğuna dikkati çekerek, eğer enfeksiyonla ilerleyen ayrımsız gidiş varsa hastalığın çokça elan meydanda bulgularla kendini gösterebildiğini söyledi. Kişilerin belirtilere cebin duyarlı olması gerektiğine meni fail Erten, “Gerçek âraz, eklemlerde şişme, ısı artışı, ciltte kızarıklık, dert ile kendini gösterir.” dedi.

Tutulumların büyük ya da küçük birlik eklemlerde olabileceğini anlatan Erten, “Parmaklarda, halk bileğinde, ayaktaki adi eklemlerde tevessül etmek üzere tipine bakarak ayrımlı eklemlerde görülebilir ve sinsi ayrımsız şekilde ilerleyebilir.” diye niteleyerek konuştu.

Bağ dokusu tutulumu olan artrit hastalıklarının görülme sıklığının kadınlarda elan faziletkâr olduğuna bel eden Erten, şunları söyledi:

“Örneğin, vücudunun bağışıklık sisteminin kendi nesiç ve organlarına saldırdığında ortaya çıkan Lupus, kadınlarda erkeklere nazaran 9-10 itmam, romatoid artrit bile yine kadınlarda 3 kat elan fazla görülmektedir. Bunun birçok etkeni olmakla birlikte, hormonal faktörlerin bu artışta sunu iri hareketli olduğu düşünülmektedir.”

Erten, Lupus’un, muafiyet sisteminin vücuda ilişik ara sıra maddeleri yabancı kendisine algılaması sonucu cisim genelinde, tezce rastgele sistemi etkileyebildiğini ve süreğen iltihaplı reaksiyon başlattığını anlattı.

“Erken tanı otama başarısını artırıyor”

Umumi olarak cemi artrit hastalıklarının tedavisinde erken tanının balaban önem taşıdığına dikkati çeken Erten, tedaviye hangi büyüklüğünde erken başlanırsa sükse oranının birlikte o ölçüde arttığını söyledi.

Erten, tanılama ve tedavide geç kalınmasının haddinden fazla bati afiyet sorunlarına misil açtığının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Hastalık, tedaviye geç kalınması halinde eklemlerde temelli hasar bırakabilir, bu üstelik sakatlıkla sonuçlanabilir. Bu durumda, her sabık dönme hastanın tutulumu olan eklemi kullanması zorlaşıyor, kişide hem fiziksel hem toplumsal problemlere neden oluyor. Gâh artrit tiplerinde ise sistemik tutulumlar birlikte olabiliyor, yani akciğer, böbrek, akıl kabilinden örgen tutulumları oluyor, organlarda hasar bırakabiliyor ve ölümsek olabiliyor. Bunun üzere erken tanılama ve tedavi, hem hastanın hayatını kurtarıyor hem dahi temelli mafsal hasarının önüne geçilebileceğinden hayat kalitesini artırıyor. Çokça erken evrede tanılama sonrası otama ile hastanın tam kendisine iyileşmesi mümkündür ancak tutkun sermaye boyu strateji altındadır. Tedavide idman, hikmet otama bile uygulanıyor.”

Prof. Dr. Erten, ilerleyen teknoloji ve bilimsel gelişmelere tutkun namına hedefe müteveccih çare tedavilerinin kullanıldığını ve başarılı sonuçlar elde edildiğini anlattı.

Geleneksel ilaçların beraberinde son yıllarda akıllı ilaçların kullanıma girdiğini nâkil Erten, “Bunlar akil ya da hedefe yönelik diyerek anlatım edilen dirim bilimsel ilaçlar. Bu ilaçlar, Türkiye’dahi 2003 yılından bu yana kullanılıyor ve berenarı yüz tuhaf sonuçlar alıyoruz.” dedi.

Erten, “Eklemde kabarık, ağrı, kızarıklık, sabah tutukluğu bunlara haremlik ederse, sabahleyin uyanıldığında meni ve şube ağrısı oluyorsa, gözde aniden kızarıklık, gaga içinde yara, vücutta berbat halinde çabucak hekime başvurulmalı.” uyarısında bulundu.

Share: