Sağlıkçılar pembe balonları uçurup meme kanserine dikkati çekti

Atatürk Üniversitesi Araştırı Hastanesindeki akademisyen ve sağlıkçılar, meme kanserine dikkati kısaltmak için pembe palavra uçurdu.

Üniversitenin Tıp Fakültesi Umumi Cerrahi Asıl Bilgelik Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay ve ekibi, rektörlüğün desteğinde “1-31 Ekim Meme Başı Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında şifahane girişi ve çevresi ile kâh poliklinikleri pembe balonlarla süsledi.

Ardından şifahane başhekimliği önünde bir araya gelip yakalarına pembe kurdele takan öğretim üyesi ve sağlıkçılar, ellerindeki gülgûn balonları havaya bırakarak meme kanserine dikkati çekti.

Hastanenin konferans salonunda devam eden etkinlikte mütekellim Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, bicik kanserine dikkati kaplamak amacıyla yapılan farkındalık etkinliğinin çokça bulunmaz ve topluma yarayışlı olduğunu belirterek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Fuat Gündoğdu birlikte teknolojik aygıt ile tıbbi tesisat anlamında kendilerine bindi veren Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya teşekkür ederek, “Kanserli hastaların hiçbirinden ücret almıyoruz, buna bicik protezi birlikte karışma. Hocalarımız kanserli hastalara yabansı espas ayırıp hizmet ediyor, tığ üstelik onlara apotr olamaya çalışıyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Akçay da kadınlarda tanıdık kanserlerin 3’te birini bicik kanserinin oluşturduğunu belirterek, 8 kadından birinde bu kanserin görüldüğünü anlattı.

“Temas 11 dakikada bire bir karı meme başı kanserinden yaşamını yitiriyor”

Bicik kanserinde erken teşhisin majör olduğunu vurgulayan Akçay, şöyle bitmeme etti:

“Dünyada seçkin 3 dakikada bir kadına meme kanseri tanısı konuluyor ve herhangi bir 11 dakikada tıpkı avrat bicik kanserinden yaşamını yitiriyor. Türkiye’de üstelik oranlar eş. Her sene 17 ila 25 bin yıpranmamış meme başı kanseri tanısı konuluyor. Bu konuda 20 yaşından sonra her kadın nüsha dönemini takip eden günlerde kesinlikle memelerini taharri etmeli, 20-40 yaş beyninde 3 yılda bire bir doktora başvurulmalı. Mamografik taramalar ihmal edilmemeli. Bicik kanseri er evrede kişileştirme edilirse yüzde 98 oranında bu hastalıktan kaçma şansı var. Biyopsilerden haddinden fazla korkuluyor, kimesne korkmasın, doktorlara güvensin. “

Etkinliğe katıltan Prof. Dr. Durkaya Örenlik ise bicik kanserinin gen ancak güç seyirli olduğuna meni ederek, “Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkiye’nin 5. tababet fakültesi, burada herhangi bir alanda 67 senedir cerrahi muamele yapılıyor. Sonuç 20 yılımı meme cerrahisi ile geçirdim. Hastanenin umumi cerrahi kliniğinde, dünyanın temas yerinde yapılacak işlem yapılmaktadır. Kimsenin apayrı yere gitmesine icap bulunmayan.” diyerek konuştu.

Program, organizasyona katılanlara mütenevvi ikramlarda bulunulmasıyla sonra erdi.

Share: