ŞANLIURFA – Saydam Tabaka nakli olan hastalara terbiye verildi

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesinde kornea nakli olan hastalara dikkat edilmesi müstelzim hususlarla ilgilendiren eğitim bilimi verildi.

Hastanenin konferans salonunda planlı toplantıda, benzeri süre ilk saydam tabaka nakli olan hastalar benzeri araya geldi.

HRÜ Hastanesi Ayn Hastalıkları Anne Fen Dalı Başkanı Doç. Dr. Ali Parıltı, vasıtasıyla hastalara aktarım sonrası yapılması gerekenler üzerine bilgiler verildi.

Hastaların sorularını cevaplayan Şimşek, tedavinin bodur sürmesi üzere değişik tavsiyelerde bulundu.

Doç. Dr. Ulu Parıltı, yaptığı açıklamada, rüyet kaybı aktif kişilerin tedavisi amacıyla kornea naklinde iletilmek üzere bire bir müddet ilk saydam tabaka bankası kurduklarını söyledi.

Saydam Tabaka bankasının geçici görme kaybı hareketli kişilerin sağlığına kavuşması için yüce olduğu tamlayan Şimşek, ayrımsız müddet geçmiş başladıkları ameliyatlarda 10’uncu hastaya liyakatli aynı şekilde kornea nakli yaptıklarını kaydetti.

Ameliyatın peşi sıra hastalara eğitimler verdiklerini anlatan Balkır, şöyle konuştu:

“Kornea nakli dünyada sunma haddinden fazla yapılan ve sunu çokça başarı sağlanın operasyonlardır. Toplumumuz alelhusus toplumumuz nakli şöyle algılıyor sakin hastanın gözünü çıkarıp başkasının gözünü takıyormuşuz kabilinden tıpkı düşünceye cemaat, bu ağız ağıza falsolu tıpkı beyin anca benzeri molekül bulunmayan. Bizler nakil dediğimiz işlemi tıpkısı saatin camını değiştirir kabil yapıyoruz. Hastanın slayt dokuları değiştiriliyor. Sonuçlar gayet ongun ve liyakatli. Topluma diyoruz kim evde karanlıkta kalmayın hakeza bir ihtiyacınız varsa korkmayın bıçkın olan tığ yanınızdayız. Hastanemizde 10’uncu nakli başarıyla yaptık. 2 almanak çalışmanın ardından burada ilk defa göz bankası kurduk. Hedefimiz bu yıl 70 nakil yapmak ekibimiz bereketli bu başaracağımıza inanıyorum. Bizlere bu imkanları sunan HRÜ Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik ve hastanemizin Başhekimi Ahmet Güzelçicek’e çokça teşekkürname ediyoruz.” dedi.

HRÜ Hastanesi Başdoktor Ahmet Güzelçiçek dahi hastanede Doç. Dr. Şanlı Balkır’in öncülüğünde benzeri ilki başarmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Hastanenin tıpkısı haddinden fazla alanda bölgenin ihtiyaçlarını karşılayama devam ettiğini vurgulayan Güzelçicek, “Benzeri müddet evvel hastanemizde kornea bankasını kurduk. Bankamız çabucak ilimize değil, mıntıka illerden mevrut hastalara bile imge oldu. Hastanemizde 10’uncu naklimizi yaptık, bu sayıyı artırarak ilerliyoruz. İnanıyorum kim sene sonun kadar bu sayıyı 100 ulaştırırız. Başarıla ayrımsız ekibimiz var. Onları aynı sefer henüz kutluyorum. Emeği geçenlere teşekkürname ediyorum.” diyerek konuştu.

Kornea nakli olan 60 yaşındaki Sapha Biter da tafsilatlı yıllar müşahede zorluğu yaşadığını, ameliyatın ardından gene görme başladığını belirterek ameliyatta emeği geçenlere teşekkürname etti.

Share: