Tarama programıyla binlerce bebek ve çocuğun rüyet kusurları er canlandırma edildi

Esenlik Bakanlığınca, 0-7 yaş gruplarına müteveccih müşahede tarama programıyla güzeşte sene 18 bin 596 süt kuzusu ve çocuğa er teşhis konuldu.

AA muhabirinin, 13 Teşrinievvel Acun Müşahede Haset zımnında, Sağlık Bakanlığından edindiği bilgiye bakarak, Familya Iş ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca oluşturulan Ulusal Sakat Selen Sistemi’nde mukayyet 1 milyon 414 bin 643’ü koca, 1 milyon 97 bin 307’si avrat, 2 milyon 511 bin 950 mânialı bulunuyor.

Ağır engeli bulunan 775 bin 12 kişinin yüzde 9,5’ini müşahede engelliler oluşturuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de görmede zahmet çeken bala oranı yüzde 2,2, bu ihtişam 2-6 gözyaşı grubunda yüzdelik 1,7, 7-14 yaş grubunda ise yüzdelik 2,6.

Esenlik Bakanlığınca, Türkiye’de çocukluk çağında kalın görülen sağlık sorunlarının er tanınması ve gerekli tedavilerinin sağlanabilmesi üzere muhtelif tarama programları yürütülüyor.

Bu kapsamda, 0-3 kamer bebekler, meslek öncesi 36-48 kamer arası ve okul çağı, ilköğretim kaliteli çocuklarda kalın görülen müşahede kusurlarına yönelik taramalar yapılıyor.

Taramalarla görmenin normal gelişimini engelleyecek riziko etmenlerinin saptanması, elverişsiz gören çağa ve çocukların er dönemde belirlenerek, tedavilerine başlanılması amaçlanıyor. Eş Sağlığı Merkezlerinde, aile hekimlerince bu 3 gruba ücretsiz müşahede taraması yapılıyor.

Ocak hekimlerinin lüzumlu gördüğü durumlarda çağa ve çocuklar, ayn hastalıkları uzmanlarına sevk ediliyor.

Er dönemde saptanabilecek rüyet kusurları üzere Vekillik yoluyla yapılan tarama programıyla geçen yıl 18 bin 596 bebek ve çocukta riskli buut belirleme edildi. Er tanı imkanına mülaki çağa ve kollar, tedavileri amacıyla afiyet kurumlarına atıf edildi.

Share: