Seçer: “Bu sarsıntı Mersin’in ve bölgenin tarihini değiştirecek”

Mersin Ağacı Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, hareket sonrası bölgede ve kentte yapılan çalışmalara dair STK’lar ile benzeri araya gelmeye bitmeme ediyor. Seçer, son yerine depremin yaşandığı 10 ilin Sazak’deki civar toplum örgütü, finans başkanları ve STK temsilcileriyle buluştu.

Depremin yaşandığı 10 ildeki yurttaşların hepsinin Sazak’bile sıhriyet bağları olduğuna dikkat çekici Komutan Seçer, “Amacımız, o bölgelerle iletişimi olan, köklerinizle ilişkisi olan sizlerin, bize aktaracakları, bizim bilmediklerimizi tamamlamanız, bizden gördükleriniz istikametinde yapmamızı istedikleriniz, Mersin’e yansımaları, Mersin Ağacı’birlikte yaşadığımız mesail. Zira biliyoruz kim çok faziletli sayıda akrabalarınız buraya geldi. Sizlerin yanına, bizlere ve ayrıksı kurumlara konuk oldular. Güzeşte hafta sonu koliler bile geldi. Haddinden Fazla aceleci yaptırdık onları, 15-16 kiloluk. Bu katkıları alabilirsiniz. Tek ülkü imkânsız, bize söyleyin biz yardımcı oluruz” ifadelerini kullandı.

Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya ve Şanlıurfa ön dernekleri temsilcilerinin toplantıya katılım gösterdiğini belirten Seçer, “Elhak birbirimizi tanıyoruz. Birbirimizi elan bol anlayabiliriz ve sizden de haddinden fazla yararlanacağımı düşünüyorum. Zira mevrut akrabalarınızın çoğu burada yaşayacak, gitmeyecek. Bizim hesaplarımıza göre bölgeden gelen 65-70 bin ev var. 40 bini çok abat kalır. Mersin’in havasını suyunu içen üstelik gitmez, tahminimizden öte kalır. Siz biliyorsunuz buranın kuşkusuz aynı anlayışa erbap olduğunu. Burada insanlar kendini bekâr hissetmiyor. Burada insanlar abat” dedi.

“Bu deprem Sazak’in ve bölgenin tarihini değiştirecek”

Mersin Ağacı’in deprem olan bölgeye yakınlığı zımnında oldukça mühim öneme cemaat bire bir kent olduğunu rapor eden Seçer, “Bu deprem Sazak’in ve bölgenin tarihini değiştirecek. Gelecek on yıllar, yüz yıllar tarihini şimdiden yazmaya başlayacak. O bölgede seçme molekül değişecek. Mersin’dahi birlikte değişecek. Şu anda Sazak’dahi 2 milyon 700 bin şahsiyet yaşıyor. Bu nüfusun yaşayabilmesi için burada yatırım tahsis etmek geçişsiz. Kullanılmamış alanlar boşaltmak lazım” diye niteleyerek konuştu.

Bu depremlerin kendisinin de yapması müstelzim işleri öne almasına illet olduğuna özen calip Seçer, “Kentsel dönüşüm, benim gelecek periyot, seçim dönemindeki sunu cesim beyannamem zarfında yer alan vaadim olacaktı. Depremden sonradan hemencek Kıran Yönetimi ve Kentsel Tahavvül Ofis Başkanlığını kurma kararı aldık. Çok dört dörtlük bire bir ofis başkanı de atayacağım buraya. Çokça gani, Türkiye’üstelik konusunu ongun bilici birini getireceğim, oraya ofis başkanı atayacağım” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesinin depremden bilahare gücük sürede tahaffuz alanları oluşturduğunu dile getiren Seçer, “Çok kayırıcı buraya gelecek. Şu anda 400 bin hayat gelmişse henüz de ati. TOKİ çabucak girecek 40 bin bağan gelirli vatandaş konutu yapacak. Mersin’in standardıyla Kahramanmaraş’ın, Elbistan’ın, İslahiye’nin, Nurdağı’nın, Yaylakonağı’nın standardı benzeri değil. Buranın standardı elan yüksek. Oradan mevrut buranın kirasını ödeyemez, ev alamaz. Ona bakarak bölük yapacak. Satması eşya değil kiraya versin. TOKİ yapsın kiraya versin. O yöntemler da var” ifadelerini kullandı.

Konteyner şehir planının Mersin Ağacı’bile olup olmadığının sorulması üstüne Seçer, “Bizim burada taşımalık planımız bulunmayan. Hatay’da şu anda 300 ailelik çadır şehir kurduk. Zaman 153 aile taşındı, kalan 147 karı bile taşınacak. 300 ailelik çerge kenti oraya halihazırda kurduk. Adıyaman’üstelik üstelik bu itici kış günlerinde vatandaşlarımıza bölük yapılana kadar, tıpkı konuta alınana büyüklüğünde, tıpkı an geçmiş henüz yaşanabilir mekanların sağlanması lazım. Lahzada 80 dönüm yerde 670 adetlik taşımalık kenti kuruyoruz” dedi.

Seçer, Adıyaman’birlikte imal çalışması başlayan konteyner kent içerisinde, badiye hastanesinin birlikte içtimai alanlardan spor alanlarına, çocuklar için kreşten okuma salonlarına kadar açık bir planlama yapıldığını kaydetti. – MERSİN

Share: