SEMERKANT – Cumhur Reisi Erdoğan Özbekistan’a geldi (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, özel tayyare “TC-TRK” ile TSİ 13.45’te, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Şevket Başkanları Zirvesi’ne özel konuk olarak katılmak amacıyla Özbekistan’ın Semerkant kentine geldi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ı, Semerkant Arsıulusal Havalimanı’nda, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, Başvekil Yardımcısı Camşid Hocayev, Dışişleri Vekil Yardımcısı Gayrat Fazilov, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alişer Azamhocayev ve ayrıksı yetkililer karşıladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanı İsmail Demir, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Ağırlık ve YANLIŞSIZ Öğür Genel Başbuğ Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Ömer Polat dahi Semerkant’a geldi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Ihtişam Mirziyoyev’in davetine icabetle, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Kerem Başkanları Zirvesi’ne özel misafir olarak katılacak.

Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü gözetiminde, “diyalog ortağı” statüsünü elde ettiği 2012’den bu yana Türkiye’den zirve toplantılarına “Cumhur Reisi” düzeyinde ilk kez ortaklık olacak.

Zirve kapsamında, kâh liderlerle ikili görüşmeler yapacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın düzenlenecek Zirve Oturumu’nda dahi konuşacak.Share: