Serencam an haberi | Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Çarpışma, “Türkiye Yoksullukla Mücadelede Tanzanya’nın Gerisinde”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Çarpışma, sosyal medyada yayın fail bire bir kanalın canlı yayın konuğu oldu. Cidal, Türkiye’dahi maalesef bu 20 almanak müddet içerisinde ülfet sistemi ve adalet balaban zehir aldı. Türkiye yoksullukla mücadelede Tanzanya’nın gerisinde. Acun Bankası raporu hakeza söylüyor. Dünyada pahalılık sıralamasında 6. ülkeyiz. Enflasyonda şampiyonlar ligindeyiz” dedi.

Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Savaş, katıldığı programda hem devlet hem de Hatay gündemini değerlendirdi. Çekişme, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Organizasyon Müdürlüğü’hangi tutkun madende meydana gelen grizu patlamasında yaşamını yitiren işçilere Allah’tan rahmet, üzüntülü ailelerine çıdam diledi.

“TALIH DEYİP BU KONUYU BİR KENARA BIRAKMAK KOLAYCILIKTAN BAŞKA BİR MADDE DEĞİL”

Cidal, beyaz zehir kazalarının “talih” ile açıklanamayacağını söyleyerek mevcut iktidarın bu söylemine katılmadığını ifade etti. 20 yıllık hükümetin üstüne düşen sorumlulukları namına getirmediğini vurgulayarak, “Bu laf bu sözlerle geçiştirilemeyecek kadar büyük tıpkısı konu. İktidarın bu konuda yeterli önlemleri alması gerekirdi. Yemeden Içmeden şans deyip bu konuyu bire bir kenara tezyit etmek kolaycılıktan başka benzeri molekül değil. Kaderi insanların zat azmi, çalışması ve alması müstelzim önlemleri alması değiştirebilir” dedi.

“ŞİMDİDEN BİZ BU SEÇİMİ ALDIK HAVASINA ÖRTÜNMEK AKILLICA DEĞİL”

Millet İttifakı ile ilgilendiren görüşlerini paylaşan Çekişme, ittifaka ve kuma akla duyduğu güveni şu sözlerle dile getirdi:

“Şu anda Ulus İttifakı önde görünüyor. Tıpkı tarafta dahi devleti 20 yıldır yönetmen tıpkı kuvvet var. Basın-im organlarını kullanma imkanları çok daha fazla. Devletin gücünü kullanmaları çok elan beklenir. O yüzden şimdiden tığ bu seçimi aldık havasına bürünmek doğru değil. Budun İttifakı’na burada çokça fazla kalın düşüyor. Millet İttifakı’nın bu tarihi sorumluluğu namına getirecek iradeye cemaat olduğunu biliyorum. 6 parça birbirinden ayrımlı ideolojiye erbap umumi başbuğ ayrımsız masa etrafında Türkiye’nin içerisinde bulunduğu bu müşkül ebat amacıyla alay malay uğraş ediyor. Ego bunu saygıyla karşılıyorum. Cümle zat arı ideolojisini bırakmış Türkiye’nin şu anki ideali üzere ne yapabiliriz diyor.”

“TÜRKİYE YOKSULLUKLA MÜCADELEDE TANZANYA’NIN GERİSİNDE”

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu aksi kazançlı tabloya değinen Kavga, “Güçlendirilmiş vekil dizge el erki açısından oylumlu. Ama şu dakika Türkiye’bile genişlik haddinden fazla avarelik, enflasyon, hanay pahalılığı, sığınmacı sorunu konuşuluyor. Türkiye’bile maalesef bu 20 almanak müddet içerisinde hususiyet sistemi ve adalet balaban elem aldı. Türkiye yoksullukla mücadelede Tanzanya’nın gerisinde. Acun Bankası raporu hakeza söylüyor. Dünyada şişkinlik sıralamasında 6. ülkeyiz. Enflasyonda şampiyonlar ligindeyiz” diyerek konuştu.

“ÜLFET SİSTEMİ YENILGI, EĞİTİM SİSTEMİ ÇIKMAZDA, DIŞ POLİTİKADA BİR DARGIN BİR BARIŞIK POLİTİKA GÜDÜLÜYOR”

Savaş açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü:

“Ülfet sistemi çözülüm, terbiye sistemi çıkmazda, aut politikada tıpkısı ilgisiz bire bir hoşgörülü siyasa güdülüyor.  Kırat korumalı tevdiat hesabı toprak 6 ayda bütçede karşılığı sıfır 75 bilyon Türk Lirası’nı hazineden vermişiz. Ekincilik, hayvancılık berenarı boğuk, insanlar doğuran ve süt veren ineklerini birlikte satıyor. Üreticilerimiz eti ve sütü üretirken zarar ediyor. Türkiye’nin dengesi bu son 20 yılda az çok şaştı.”

“TÜRKİYE’DEKİ YER İYİ ORGANOMİNERAL GÜBREYİ ÜRETİYORUZ”

Hatay’dahi 4 buçuk yıldır kırsal kalkınmaya himmet verdiklerini belirten Lütfü Çarpışma, “Türkiye’deki sunu ongun organomineral gübreyi üretiyoruz. Sunu bozuk organomineral gübreyi çiftçilerimize özlük elimizle ulaştırıyoruz. Birçok kooperatif ve ortaklık kurduk. 14 bin 500 aileye fide ve nesil desteği veriyoruz. Dubai, Almanya üzere ülkelere ihracat yapmaya başladık” dedi.

Share: