Serencam zaman haberi: ÇANAKKALE’DE, KANADALI ASKERLER ANISINA DİKİLEN CARİBOU ANITI’NIN AÇILIŞI YAPILDI

ÇANAKKALE’nin Eceabat ilçesinde Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden Kanada Newfoundland eyaletli askerlerin onuruna dikilen Caribou Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi. Törende mütekellim Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Günümüz dünyasında kültürel alandaki iletişimin, ülkeler arasındaki bağları güçlendirmede sunu deli dolu yollardan biri olduğunu görmekteyiz. Kültürel alandaki iletişim; milletleri sulh, hoşgörü ve düğme beyin ile birbirlerine yaklaştırarak dünya barışı için bire bir zemin oluşturmaktadır dedi.

Çanakkale Savaşları sırasında 107 sene evvel savaşarak hayatlarını kaybeden Kanada Newfoundland eyaletli askerlerin anısına dikilen Caribou Anıtı’nın açılışı töreni gerçekleştirildi. Törene, Kanada Hükümeti’nden bakanlar, milletvekilleri ve Newfoundland eyalet temsilcileri Hars ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Çetince, Çanakkale Valisi İlhami Patal, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Çanakkale Geçit ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir ve çokça sayıda davetli katıldı. Merasim, Newfoundland Eyaleti Başbakanı Andrew Furey ve Kanada Gazi İşleri Bakanı Lawrence Archibald MacAulay tarafından açım konuşmalarının yapılmasıyla başladı.

‘DÜNYA TARİHİNDE BİR BENZERİ YOK’

Törende konuşan Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Savaşları’nın dünya tarihinde bire bir tıpkı olmadığını söyleyerek, Çanakkale Savaşlarında dünya tarihinde bir sıfır bire bir savaşım yaşanmış ve istiklal mücadelesi verdiğimiz bu topraklarda dokuz canlı haddinden fazla ülkenin da askeri kayıpları olmuştur. Bu savaşlarda Newfoundland askerleri üstelik hayatını kaybetmiştir. Zaman burada savaşta hayatını kaybeden Newfoundland askerlerinin anısına Newfoundland Eyaleti ve Labrador vasıtasıyla yaptırılan Caribou Anıtı’nın açılışını tahsis etmek amacıyla bulunuyoruz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün savaşların sona ermesi sonrasında dile getirdiği ‘Uzak diyarlardan evlatlarını harbi gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Varlık içindedirler ve hayat içinde bayındır uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonraları, daha çok bizim evlatlarımız olmuşlardır.’ ifadeleri bizim amacıyla da esastır. Caribou Anıtı ve Çanakkale şehitlerimiz üzere yakında Kanada’da açılışı yapılacak olan anıtın, iki mevki insanlarının geçmişlerini yakından tanımalarına, ‘Barış ve dostluk süresince geleceğe bakmalarına’ katkıda bulunacağına inanıyorum dedi.

Icra Vekili Ersoy, konuşmasını şöyle sonlandırdı Günümüz dünyasında kültürel alandaki iletişimin, ülkeler arasındaki bağları güçlendirmede genişlik çalışkan yollardan biri olduğunu görmekteyiz. Kültürel alandaki iletişim; milletleri barış, tolerans ve aykırı beyin ile birbirlerine yaklaştırarak dünya barışı için ayrımsız kucak oluşturmaktadır. Ülkelerimiz arasındaki ülfet bağlarının gelişmesinde, bu anıtların katkıda bulunmasını diliyorum. Sizleri ülkemizde ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti yinelerken, iki talih ilişkilerinin daha gelecek düzeye taşınması amacıyla ne gerekiyorsa yapmaya amade olduğumu dile anlatmak isterim.

Yapılan konuşmaların ardından Caribou Anıtı’nın açılışı Bakan Ersoy, Furey ve MacAulay eliyle gerçekleştirildi. Ardından Kanada Kraliyet Hezel Bandosu eliyle mutluluk milli marşlarının çalındı. Elan sonraları protokol üyeleri eliyle Caribou Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi. Tören Vekil Mehmet Nuri Ersoy ve yabancı heyetin Hill 10 Anıt ve Mezarlığına karanfil bırakmasıyla sona erdi.Share: