Sinop haberleri | Baskın felaketinin yaşandığı Ayancık kışa hazırlanıyor

Sinop İl Umumi Meclisi Başkanı Yakup Üçüncüoğlu, geçtiğimiz sene baskın felaketinin yaşandığı Ayancık’ta, çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını, şita gelmeden küsurat bölümlerin tamamlanması üzere çalışmaların hızlandığını belirtti.

Üçüncüoğlu, AA muhabirine, Ayancık’ta yaşanan başat felaketinin arkası sıra Hususi İdare yoluyla 150 milyon liralık ödenekle geçiş yerleri, menfezler, akarsu ve su kanallarının büyük bire bir kısmının tamamlandığını, ilçenin yüksek ve heyelanlı ayrımsız bölge olması nedeniyle gâh yerlerde çalışmaların hala bitmeme ettiğini söyledi.

Yeğin felaketinden muhit uymazlık gören karye yolları bağlantılarının tamamlandığını ve 250 kilometrelik posta say ihalesinin yapıldığını hatırlatan Üçüncüoğlu, şunları kaydetti:

“Sinop’ta yeryüzü balaban karye yolu ağına eş ilçemiz 940 kilometre ile Ayancık’tır. Bu yolun 340 kilometresi kol, 600 kilometreden ilavesi da bir numara ve ikinci basamak olan köy yollarıdır. Baskın felaketiyle birlikte yıkılan yolların 250 kilometrelik bölümünün güdük sürede tamamlanmasını bekliyoruz. Antrparantez köylerde hareketli insanlar amacıyla dirimsel önem taşıyan içme suyu şebekelerinin iri bir kısmı tamamlandı. Bu kapsamda Ayancık’ın bir nice köyünde 200 civarında büyük ayrımsız bölümü tamamlanan ve yapımı bitmeme eden açım, intikal yerleri ve köprüler var. Selden etkilenen Ayancık köyleri üzere Hususi İdare tarafından 150 milyon teklik ödenekle, geçiş yerleri, menfezler, su ve su kanallarının nazik tıpkısı kısmı yapıldı. Önümüzde kışa hazırlık için Hususi İdare nezdinde Karayolları ve diğer firmalarla gelişigüzel çalışmalar sürüyor. Şu anda münasebetsiz aynı ebat bulunmayan. Eksik artan ve öncelikli yerlere derhal engelleme ediyoruz.”

Share: