Şırnak’ta yıldırı mağdurları 15 yıl sonra tapularına kavuştu

ŞIRNAK’ta 18 Ağustos 1992’deki yıldırı olaylarında evleri kötülük görenler üzere 2007’da TOKİ marifetiyle yaptırılıp hak sahiplerine teyit edilen evlerin tapuları 15 sene sonradan verildi. Tapu teyit törenine katılan Vali Osman Bilgin, 1 yıl içerisinde bu çeşit bütün sorunların çözüleceğini söyledi.

Şırnak kent merkezinde 18 Ağustos 1992’da yaşanan terör olaylarında evleri zarar gören 77 adalet sahibi için 2007 yılında TOKİ eliyle Vakıfkent Mahallesi’nde bölük yapıldı. Yapımı tamamlanan 77 kat, doğruluk sahiplerine teyit edildi. Konutların imal aşamasında ve sonrasında tapu işlemleri gerçekleşmedi.

Şırnak Valiliği Facia ve Müstacel Ebat Müdürlüğü’nce yapılan çalışmayla türe sahiplerinin tapu işlemleri tamamlandı. Tapular, Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz El Erki ve Kurultay Merkezi’nde düzenlenen törenle türe sahiplerine 15 yıl sonra tasdik edildi. Törene, Ilbay Osman Bilimci, Belediye Başkanı Mehmet Yarka, İl Kurnaz Komutanı Miralay Hedef Bozkurt, İl Güven Müdürü Cemal Dalman, AFAD İl Müdürü Muzaffer İşlek ve doğruluk sahipleri katıldı.’SORUNLAR ÇÖZÜLECEK’Vali Bilgin, buradaki konuşmasında, elan önceden sorunların 1 yıl içerisinde çözüleceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: “1992’da terör saldırısına düçar kardeşlerimizin 2007 dahi devletimiz marifetiyle konutları yapılıyor. 2022 yılında yani 15 sene sonra tapularını veriyoruz. Bu çokça aheste ayrımsız uzanım esasta. Yani buradaki kamu görevlilerinin koca benzeri eksikliğinin devletin sırtına, omuzlarına yüklenmesi çok nazik tıpkısı falsolu. Dolayısıyla bizler, hele bizim himmet dönemimizle birlikte bundan esbak kronikleşmiş sorunların tamamını arz geç bir yıl içerisinde çözeceğiz ve bundan sonraki süreçte de süreç içerisinde oluşacak bu cins durumlarda birlikte vatandaşımızın yanında olacağız. Bakın devletimizin tek şeyi unutmadığını şuradan ortaya koyabiliriz. 1992 yılında oluşan aynı sevgili, 2007 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde sahiplenildi ve çözüldü. Vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderildi. Biz de bu tapu ile ilişik sorunları çözerek vatandaşlarımızın bu sorununu çözmüş olduk. Bu vesileyle afetzede kardeşlerimizin hepsine değişik eski olsun dileklerimi iletiyorum. Tapularının oflaz olmasını diliyorum.”2007’de tamamlanan konutların tapu işlemlerinin o dönemde yapılamadığını ifade eden AFAD İl Müdürü Yenmiş hareketli ise “1992 yılında ilimizde maatteessüf terör gene vatandaşlarımızın malına, canına kastetmiş, arkasında gözü buğulanmış anneler ve malıyla evi bitkin olmuş tıpkı ulus bıraktı. Devletimiz var olsun. İlimizde terörü temizlediği kabilinden vatandaşlarımıza dahi barınmalarını hatırlamak üzere kıyamet konutları düz yazı edildi. Konutlar ivedi yapılma zımnında düz yazı edilmeden esbak yapılması müstelzim işlemler yapılmadığı amacıyla 2007 yılında tasdik edilen konutlarımızın tapu senetleri henüz teslim edilmemiştir. Hep toprak müdürlerimiz seferber oldular” diye niteleyerek konuştu.

Tapusunu düzlük Hayrettin Başçı üstelik emeği geçenlere teşekkürname ederek, “1992’deki yıldırı zımnında Şırnak’taki evler bütün yıkılmıştı. Cumhurbaşkanımız esen olsun göreve geldikten sonra çalışmalara başladı ve konutlarımızı yapıldı. Tapularımızı aldık çokça şükür. Bu sıkıntılardan dahi kurtulduk” dedi.

Share: