Şişman Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’da, 30 Ağustos Yengi Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Haset dolayısıyla törenler düzenlendi.

Konya Abide Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Ardından Vali Vahdettin Özkan, “Utku İçin Pedalla” temalı bisiklet turunun startını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın günün medlul ve önemine ilgili mesajı okundu.

Hava Uçman Binbaşı Bağımsız Milletvekili Çıpa dahi konuşmasında, milletin bağımsızlığa tutkusunu simgeleyen, eşine birkaç rastlanan bir yiğitlik destanının 100. yılının gururla kutlandığını söyledi.

Tören, öğrencilerin türkü dinletisi, halk oyunu gösterileri ve derbent töreniyle sona erdi.

Programa, Ilbay Özkan’ın yanı sıra Büyükşehir Şehremini Gaye İbrahim Altay, bazı milletvekilleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Karaman

15 Temmuz Cumhuriyet Altını Parkı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, gocunmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

15 Orak Ayı Aktekke Demokrasi Meydanı’nda devam fail kutlamalarda Ilbay Tuncay Akkoyun ve Şehremini Cenk Kalaycı, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Kurnaz Gedikli Rağbet Daştan’ın, günün fehva ve önemini anlatan konuşmasından sonraları mehterhane gösteri sundu.

Program, derbent töreniyle son buldu.

Kutlamalara DÜRÜST Fırka Karaman Milletvekili Recep Şeker, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, mülki ve askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

Aksaray

15 Orak Ayı Milli İrade Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve Belediye Başkanı Âlem Dinçer, törene katılanların bayramını kutladı.

Ilbay Aydoğdu, Anadolu’nun kaderinin ağustosta yazıldığını belirterek, “Millet yerine asırlar boyunca bitmeme fail fütuhat ve üç kıtada süren hükümranlığımız sona ermeye başladığında, bizi Anadolu’dan söküp kovmak isteyenlere, yine bir ağustos haset yanıt verdik.” dedi.

Şiirlerin okunduğu tören, eğitimcilerden oluşan ahali oyunları ekibinin gösterisi ile devam etti.

Uyanık ve polis güçleri ekiplerinin merasim geçişinin peşi sıra İl Açıkgöz Komutanlığı Komando Bölüğü vasıtasıyla Komando Er Andı okundu.

Tören, Vali Aydoğdu, YANLIŞSIZ Öğür Aksaray Saylav Cengiz Aydoğdu, İYİ Öğür Aksaray Saylav Ayhan Erel ile Belediye Başkanı Dinçer’in, Yengi Bayramı tebriklerini kabul etmesiyle sona erdi.

Afyonkarahisar

Kocatepe Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra, korku duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, Şehremini Mehmet Yiğit, Garnizon Komutanı Liva Osman Yiğit, AK Fırka Afyonkarahisar milletvekilleri Mualla Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, askeri erkan ile protokol üyeleri katıldı.

Share: