Son zaman haberi… Edirne’de Esnaf Köfte ve Döş İçin Bindirim İstedi: “Çok El Dönemeçteyiz”

Edirne’de gâh tava sine ve köfteci esnafı, vabeste oldukları Tecim ve Uran Odası’na başvurarak remiks talebinde bulundu. Esnaf, 75 liradan satılan köfte ve tava ciğerin porsiyonunun 95 liraya çıkarılmasını talep etti. Girdi maliyetlerinin artığını tabir eden tava sine ustası Nusret Çıpa, “İnanın şu anda 95 değil 100 lira olması geçişsiz. Elhak bu. Çok print dönemeçteyiz” dedi.

Edirne’da gâh tava sine ve köfteci esnafı, aralarında imza toplayarak bindirim talebiyle sınırlanmış oldukları Tecim ve Sanayi Odası’na başvurdu. Esnaf, köfte ve ciğerde porsiyon fiyatının 75 liradan 95 liraya çıkarılmasını murat etti.

“NASIL YAPACAĞIZ, BİLMİYORUM”

Tava ciğer ustası Nusret Çipo, zammın yapılması gerektiğini, zamla gelişigüzel satışların azalacağını belirterek, “Maliyetlerimiz baya arttı. Ciğere remiks geldi. Yağ şu anda haddinden fazla fazla zam görmüyor ama o üstelik ufak ufak yükseliyor. Temizlik malzemelerimiz çokça pahalı oldu. Domates yüzde 100 zamlandı. Yeşil biber ona kezalik. 2-3 liraya aldığımız soğanı şu anda 8-10 liraya aşağıya alamıyoruz. 95 değil 100 teklik yapsak kime satacağız? Benim tereddüttüm o. İnanın şu anda 95 değil 100 liralık olması geçişsiz. Filhakika bu. Dediğim kadar, kime satarız? Haddinden Fazla yumruk dönemeçteyiz. Nasıl yapacağız, bilmiyorum. 11-12’nci ayda seçme şeyin yükseleceğini, söylüyorlar” dedi.

“AÇIĞI KAPAMAK İÇİN BİZ DA TARİFE KABUL ETMEK DURMUNDA KALIYORUZ”

Köfte ve bağır esnafı Aydınlık Doğan, ciğerin toptan mir fiyatına zam geldiğini rapor ederek şunları söyledi:

“Zahir olacak bilmiyorum. Sadece odalardan döş ve köfteci esnafı olarak prospektüs değişikliği talebinde bulunduk. Bizim idmansız maddemiz bundan benzeri buçuk kamer evvel 58 liraydı. Tıpkısı kilo ciğeri biz toptancılar adına 58 liraya alıyorduk. Şu dakika benzeri kilo ciğerin alımı 98 liralık. Bu 3 maaş süreçte yüzdelik 40 kadar bir artma oldu. Yağın tenekesine bu aralar çok büyük artım olmuyor amma borsa kabil sürekli 5-10 teklik oynuyor. Bunların bağımlı kim müşteriye yansımasını istemiyoruz amma icap istemez, harbi namına aradaki açığı bekitmek amacıyla tığ de tarife almak yerinde kalıyoruz.

“BENİM 85 LİRALIK CİĞERİM NİYE 98 LİRA OLDU?”

Markete gidiyorsunuz, güzeşte aldığın aynı deterjan 1,75 liralık. 2 çağ sonra gittiğinde hiçbir tanıtmalık olmadan 1,90 liralık olduğunu görüyorsun. Ancak biz anca değiliz. Biz aradaki kaybı de odamızdan izin çıkmadan tek esnafımız prospektüs değişikliği yapmıyor ve yapamıyor üstelik. Biz ciğeri 3 aydan beri 10 liralık farkla alıyoruz. 10 liralık farkla alıyoruz diyerek 75 lira olan porsiyonu hiçbir esnaf 76 liraya satmıyor. Benim 85 lira ciğerim niye 98 lira oldu? Benim 550 lira yağım neden 580 teklik oldu? Onlar simultane uygulamaya geçebiliyorlar. Tığ onlar gibi yapamıyoruz. Simultane prospektüs değiştiremiyoruz. Sadece olması müstelzim durumda ricacı kabil oluyoruz. Aradaki farkla ait 10 çıngı fatura gönderiyoruz, kurumlara. Kurumumuz, valiliğimiz bunu uygun görürse prospektüs çıkıyor. Tarifeden tezayüt bazı şeylerin incelenmesini istiyoruz. Balaban firmaların incelenmesi gerekiyor. Sebep sakatat fiyatları değişiyor. Bunların araştırılması geçişsiz. Biz müşterilerimizin bindirimli sine, köfte yemesini istemiyoruz ama bağlı kalıyoruz.”

Fon Dökümü

Tava ahşa ustası Nusret Demir,

Köfte ve sine esnafı Vazıh Doğan,

Köfte ve bağır detayı

Share: