Sudan’da askeri ve siyasi liderler, politik sürecin gidişatını değerlendirdi

Sudan Ferman Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Hisse Senedi ve yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalu ilkin almak için söve anlaşmayı imzalayan güçler, ülkedeki siyasal sürecin gidişatını ahbaplık etmek üzere toplandı.

Ferman Konseyinden yapılan açıklamaya bakarak, kurul başkanının hükûmet merkezi Hartum’daki konutunda gerçekleştirilen toplantıda söve anlaşmayı imzalayan askeri ve siyasi liderlerin yanında Konfedere Uluslar (BM), Afrika Birliği (AfB) ve Doğu Afrika’daki Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan müselles mekanizma, KÖLE, İngiltere, Suudi Arabistan ve Birleşik Zenci Emirlikleri’nden (BAE) oluşan dörtlü mekanizma ve Avrupa Birliği (AB) temsilcileri meydan aldı.

Siyasi proses sözcüsü Halid Ömer Yusuf, toplantının peşi sıra yaptığı açıklamada, siyasi sürecin ilerleyişi ve geride artan sürecin ele alındığını belirterek, toplantının oylumlu çıktılarla sonuçlandığına işaret etti.

Nihai anlaşmanın taslağını alıştırmak için mekanizma görevlendirilecek

Adalet, asayiş ve askeri ıslah konularında yapılacak konuşma ve çalıştayların ati hafta gerçekleştirilmesi üstüne uygun kalındığını belirten Yusuf, şunları kaydetti:

“Üçgen sistem, üstünde anlaşmaya varılan konulardan hareketle nihai itilaf taslağının hazırlanması üzere çerçeve anlaşmayı imzalayan ve imzalamayan güçlerden oluşan tıpkısı politik mekanizmayı görevlendirecek. Antrparantez anlaşmayı imzalayan güçler ile üçgen sistem arasındaki kuma koordinasyon komitesi, artan görevlerin belirlenmesi ve nihai anlaşmanın benzeri dakika ilk imzalanması amacıyla bire bir takvim hazırlanması üstüne çalışmaya başlayacak.”

16 aydır süren siyasal akse amacıyla hal çabaları

Siyasi proses, ordu komutanı Abdulfettah ahali-Hisse Senedi’ın alışılmamış nakız ilanıyla sivil yönetime el koyduğu 25 Ilk Teşrin 2021’deki askeri darbeden bu yana süren idare krizini çözmeyi amaçlıyor.

5 Meyan 2022’de siyasal krizin sona erdirilmesi amacıyla askerle “söve kesim”yı imzalayan sivil güçler, 8 Ocak’ta kâin siyasi sürecin yeni geçiş dönemine dayanak hazırlayacak ve tarafları nihai anlaşmaya götürecek sonuç aşamasını başlatmıştı.

Nihai inikat, türe, güvenlik ve askeri düzeltme, barışın sağlanması, bozuk rejimin izlerini ortadan kaldırma ve Şark Sudan meselesi kalkışmak için 5 temel konuyu kapsıyor.

“Söve konvansiyon”nın öne sâdır hükümleri beyninde iki sene sürecek intikal döneminin başlaması, tamamen sivil hükümetin kurulması ve ordunun iktidardan uzaklaştırılması saha alıyor.

Share: