ODÜ’de “Sarsıntı Gerçeği ve Yapılar” mevzulu açık oturum

Kalabalık Üniversitesi’nde (ODÜ) ‘Deprem Gerçeği ve Yapılar’ konulu panel gerçekleştirildi. ODÜ Rektörü Prof. Dr. Büyük Aksungur, “Millet olarak bilime makul aksiyon yapmayı öğrenmemiz geçişsiz, bilimsel anlamda akım etmeyi sosyete adına benimseyip içselleştirmemiz geçişsiz” dedi.

Kalabalık Üniversitesi Ceren Özdemir Konferans Salonu’nda planlı panelde olabilecek bire bir hareket öncesi alınması müstelzim tedbirler ve Türkiye ve Ordu’nun depremselliği konusu ele alındı. Panelin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Şanlı Akdoğan, “Ülkemizde yaşanan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde 11 ilimizde 50 bine mail insanımızı kaybettik. Ama Japonya’dahi da bire bir şekilde sarsıntı oluyor, bakıyorsunuz binalar yıkılmıyor. Bizlerin de budun namına bilime makul hareket yapmayı öğrenmemiz geçişsiz. Bilimsel anlamda cereyan etmeyi sosyete kendisine benimseyip içselleştirmemiz geçişsiz. Eğer biz bu binaları bilgi insanlarının söylediklerini yapmış olsaydık bu büyüklüğünde zayiat olmazdı. Tabiatıyla depremin yaralarını saracağız, elimizden ne geliyorsa yapacağız ama bundan ibret çıkarmayacak mıyız? Türkiye tıpkısı hareket ülkesi, Üniversitemizde bu işi bilen hocalarımız var onları dinleyerek bundan sonraki yapılaşmalarda, kentleşmelerde, yapı yapımlarında onların görüşlerini almamız geçişsiz. Türkiye’nin hem fiziki ve maddi anlamda hem da toplumsal, kültürel, beşeri anlamda dünyada dar ülkelerden biri olabilmesi amacıyla vukuf insanlarının ilmî anlamda yalçın durmalarını, bilimden edim vermemelerini çok önemsiyorum. Depremde hayatını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara ivedi şifalar ve geride kalanlara kolaylıklar diliyorum. Bu toplantının hayırlara araç olmasını diliyor, programın düzenlenmesinde emeği sabık arkadaşlara değişik teşekkür ediyorum” dedi.

Teknik Ulum Patika Yüksekokulu İnşaat Bölümü Tedrisat Üyeleri Doç. Dr. Yasemin Akgün ve Doç. Dr. Yiğitlik Türkeli tarafından gerçekleştirilen panelde dinleyiciler, Türkiye’nin ve Cıvıl Cıvıl’nun depremselliği, yapı kültürü ve yapılarda oluşan hasarlar, alınması gereken önlemler ve yapılarda güçlendirme yöntemleri kabilinden metin haddinden fazla konuda bilgilendirildi.

Panele antrparantez Enstrüman ve Fon Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Karaduman, akademik ve idari personel ile davetliler katıldı. – KALABA

Share: