Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Günebakan Hasadı” etkinliğinde konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, ayçiçeğinin Türkiye üzere mühim önemde olduğunu belirterek, üreticinin rastgele şekilde kıygın edilmesine müsaade vermeyeceklerini söyledi.

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde düzenlenen “Ayçiçeği Hasadı” etkinliği Kirişci ile Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varak’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Kirişci, programda, Türkiye’nin önemli ürünler üstüne alıngan davranması gerektiğini tabir ederek, bu ürünleri nebati üretimde un, yağ, şeker hastalığı, hayvansal üretimde ise et, benzin ve er bezi kendisine sıraladı.

Türkiye’de degaje adına kullanılan ayçiçek yağının önemine meni fail Kirişci, ayçiçeğiyle ilgili tohumculuk faaliyetleri yapılmasının kendilerini haddinden fazla mutlu ettiğini dile getirdi.

Kirişci, Türkiye’nin 2002 yılında yüzde 31 olan kendiliğinden ehliyet oranını zaman bakımından yüzde 96’lara çıkardıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Elan mezuniyet edeceğimiz çokça defa var. Bu yolu üstelik serian tamamlamalı ve yüzdelik 100’ün konusunda çıkarak yola bitmeme etmeliyiz. Gün Çiçeği, bu manada çok ciddi ve elzem aynı ürün, bizim birlikte arz açığımız olan benzeri kitap. Bir geçmiş yıla göre yüzdelik 5,6 çoğalma bekliyoruz amma bizim hala yüzde 30-35 düzeyinde açığımız olacağını biliyoruz. Bundan âlem üreticilerimizi bu sebeple cesaretlendirmeye çalışıyoruz. Muhtelif sebeplerde ekilmeyen tahminî 68 bin dekarlık alanda ekimi haydi amacıyla, yüzdelik 75’ini sübvanse ettiğimiz tohumu vererek, günâşık ekim alanlarının genişlemesini istek ediyoruz.”

“Alacağımız başka tedbirler birlikte var”

Üreticilerin, mazot ve gübre fiyatlarındaki düzgüsüz yükselişe karşın, ürettiklerinin ve ürettiklerini millete izaz etmeyi sürdürdüklerinin altını çizen Kirişci, 2021 itibarıyla bu ürünlerden 25 milyar dolarlık döviz getirisi sağlandığını söyledi.

Kirişci, muhalefet partilerinin “Bu talih üretmiyor” şeklindeki söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu kadar üretimi özne ki? Allah bütün çiftçilerimizden razı olsun. Buğdayla başladık, arpayla devam ettik ve mısırla sürdürdük. Ayçiçeğiyle ilgili Ekincilik Itimat Kooperatifleri, pancar kooperatifleri ve semiz tohumla ilgilendiren birliklerimiz hava yapmaya devam ediyor. Güzeşte çıkan tebliğ ile ithalata yüzdelik 10 gümrük vergisi koyduk. Bunun ensiz kalması yerinde alacağımız eksantrik tedbirler birlikte var. Bunları birlikte devreye koyacağız. Rastgele şekilde üreticimizin kıygın edilmesine izin vermeyeceğiz. Müstahsil kardeşlerim lütfen panik yapmayın, telaşlanmayın. Tığ sizin yanınızdayız. Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde çiftçilerimize ehil çıkmaya ve desteklemeye devam edeceğiz.”

Share: