TBMM Yaşlıların Sorunlarını Araştırı Komisyonu’ndan huzurevi ve şefkatlilik evi ziyareti

Türkiye Şişman Millet Meclisi (TBMM) Yaşlıların Sorunlarını Araştırı Komisyonu Başkanı ve SELIM Fırka İstanbul Mebus Erol Kayaç, “BM, nüfusunun yüzdelik 10’u 65 yaşın üzerinde olan toplumları, buğulu topluluk yerine akseptans ediyor ve tığ artık Türkiye adına bu kategoriye girmiş bire bir ülkeyiz.” dedi.

Kayaç ve yarkurul üyeleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi Rüzgarlı Şefkatlilik Evi ve Seyranbağları Huzurevi’nde incelemelerde bulundu.

İlk adına Rüzgarlı Sokak’taki şefkat evini ülfet eden yıldız bilimi, burada Ankara Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcısı Faruk Çınkı’dan hikmet aldı.

Henüz bilahare Seyranbağları Yaşlılar Yurdu’ne güzeşte komite üyeleri, yaşlılarla dostça etti, sorunlarını dinledi. Alt Kurul, Ankara Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit ve Yaşlılar Yurdu Müdürü Nurhan Yeşilyurt’tan çalışmalar karşı hikmet aldı.

Komisyon Başkanı Erol Kayaç, encümen kendisine bugüne kadar sivil cemiyet kuruluşlarını, akademisyenleri ve çekicilik temsilcilerini dinlediklerini belirterek, “Türkiye’üstelik yapılan çalışmalara ilişkin aşağı fevk zihnimizde bire bir söve oluştu. Buradan yola çıkarak dinleyemediğimiz Türkiye’da faaliyette kâin hep kurumlarımızın tamamına tıpkı alfabe yazarak, çalışmalarını ve bize önerilerini aldık. Imdi raporumuzu yazmaya başladık, adım adım raporumuz şekilleniyor.” dedi.

Türkiye’nin yaşlı özlük gerçeği ile yüzleşmesini sağlamaya çalıştıklarını nâkil Kayaç, şöyle konuştu:

“Türkiye’dahi ihtiyarlık sorunu, milli aynı dava ve bu sorunun aktif benzeri şekilde hissedilmesiyle ilişik tıpkısı çalışmayı tamamlamaya çalışıyoruz. BM, nüfusunun yüzdelik 10’u 65 yaşın üstünde olan toplumları yaşlı topluluk kendisine kabul ediyor ve biz çıktı Türkiye olarak bu kategoriye girmiş aynı ülkeyiz. Sinop kabilinden Kastamonu gibi buğulu nüfusunun çok olduğu şehirlerimiz, Hakkari, Şırnak kadar de nüfusu çok güre olan şehirlerimiz var. Ama tıpkısı hakikat var ki Türkiye’nin ihtiyarlık kadar bir sorunu var. Daha elhak ömrün uzadığı, doğurganlığın azaldığı benzeri tablo ile alın karşıyayız. Verilerimizi zinde ayrımsız şekilde başlamak ve hükümetimize hele tıpkısı sefer haritası niteliğinde raporu arz etmek istiyoruz. Türkiye, 2023 seçimlerine giderken, bilcümle siyasal partilerimiz kişi intihap beyannamelerini hazırlarken, aktif tıpkısı şekilde, hep milletvekillerimizden üstelik benim beklediğim bu, zat gündemlerine bunu alması ve Türkiye gündemine henüz işlek tıpkı şekilde gelmesini bulmak olacaktır.”

Türkiye’bile 8 milyon buğulanmış bulunduğunu hatırlatan Kaya, 45-65 bandında ise 19 milyon güç bulunduğunu bildirdi.

Kaya, “Türkiye’üstelik Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu’nun muhteşem görevlerinden ayrımsız tanesi de 65 yaş altında kâin 45-65 yaş bandındaki 19 milyona andıran insanımızın metin yaşlanmasıyla ilgili süreçte atılması gereken adımları önermek. Zinde yaşlanmak ve yaşlıların sorunlarını ıskalamamak gerektiğine inanıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: