Sinop’ta heyelan esas akarsu borusuna uymazlık verdi, şehirde sular kesildi

Sinop’ta heyelan temel su borusuna uymazlık verdi, şehirde sular kesildi

SİNOP – Sinop’ta göçü nedeniyle esas ishale hattında mesafe meydana geldi. Belediye ekipleri tamirat çalışması başlattı. Sinop Belediye Başkanı Hazar Ayhan, şehre erte saat 08.00’den itibaren suyun verileceğini duyurdu.

Sinop’un Akliman mevkisinde göçü nedeniyle ana ishale hattından şehir merkezine akarsu haiz boruda fasıla meydana geldi. Alıngan boruda şehremaneti ekiplerince onarım çalışması başlatıldı.

“Öğle Vakti saatlerinde 12.00-13.00 kabil Sinop’taki hep musluklardan akarsu akmış olacak”

Konu ile ilişik açıklamalarda kâin Sinop Belediye Reisi Sulh Ayhan, “Sinop amacıyla zaman bahtsız benzeri aktarılma yaşadık. zaman zaman karşılaştığımız aynı kapı. Gine tıpkı su kesintisi ile alın karşıyayız. Biliyorsunuz Sinop’un içmece suyunu biz Erfelek ilçemizde mevcut Erfelek Barajı’nın önündeki arıtma tesisinden sağlıyoruz. Yani 40 kilometre mesafeden Sinop’a içmece suyunu sağlıyoruz. Ayrıntılı bire bir tarz. Bu hatta suyumuz tamamen cazibeyle geliyor. Amma bazen zemindeki gâh hareketlerden bizim elimizde olmayan ara sıra sebeplerden bu hattımızda bir bando patlaklar meydana geliyor. Bugün üstelik anca aynı fenomen yaşadık. İlimizde üniversite stadının olduğu yerde mahbes bölgesinde akıtma hattının üzerinde vakum bacalarının bir tanesinde meyan gündeme geldi. Arkadaşlarımız engelleme ettiler. Şu anda o arıza giderilmeye çalışıyor. Esasen arızanın tamir edilmesi engelleme anından bilahare yaklaşık 1 buçuk saat sürecek tıpkı hakikat işlemi. Ancak bizim talihsizliğimiz şu. Bu mahiyet işlemini muktedir olmak amacıyla ishale hattındaki suyu boşaltmamız gerekiyor. Arızanın olduğu yerden geriye gittiğimizde engelleme edeceğimiz evvel vana Bektaşağa köyü bölgesinde. Arkadaşlarımız Bektaşağa köyündeki vanayı kapattılar ve şu anda daha üstelik müdahale edemdik. Kazdık ve içerideki suyun boşalmasını bekliyoruz. Bundan 2 saat önce müdahaleyi yaptık. Akşam Ezanı 18.00’e büyüklüğünde bu borunun içerisindeki suyun boşalması sürecek. Yani akşam 18.00’e kadar boruya engelleme edemiyoruz. Biraz parça balık adam pompayla, vidanjörlerimizle hattın elan paradigma tıpkı şekilde boşalması amacıyla müdahalemizi yaptık. Saat 18.00 sıralarında boruya asıl üzere müdahale edebileceğiz. Bu da kestirmece 1 buçuk saat sürecek benzeri imalat olacak. Yani saat 20.00’da bizim boruyla ilgilendiren işimiz bitmiş olacak. Tamirimizi tamamlamış olacağız. Ama bu esnada şu anda Sinoplu hemşehrilerimiz kâin akarsu depolarımızdaki suları kullanıyorlar. Biraz saat içerisinde bu akarsu depolarındaki suyumuz üstelik tükenmiş olacak. Tığ müdahale ettikten bilahare vanayı açtığımızda bizim akarsu depolarımızın dolması şeb saatlerini bulacak. Yani depoya ulaşması sabahın erken saatlerini bulacak. Sinop’ta yarın sabah saat 08.00’e büyüklüğünde ayrımsız su kesintisi var. Saat 08.00’den itibaren musluklardan akarsu akmaya başlayacak. Tabii bu şu buyurmak değil ki sabah saat 08.00’bile bilcümle Sinop’ta bilcümle bölgelerimizde, bilcümle mahallelerimizde benzeri anda su akacak. Saat 08.00’den itibaren kırıcı kesimlerden bağışlamak amacıyla akarsu verme işlemine başlayacağız. Yani öğle vakti saatlerinde 12.00-13.00 üzere Sinop’taki hep musluklardan akarsu akmış olacak” dedi.

Share: