Tekâmül enstitüsünde depremzedeler amacıyla gaflet tulumu üretiliyor

Mersin Ağacı Tekemmül Enstitüsünde çalışan mahir çalıştırıcı ve kursiyerler, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerden etkilenenler için battaniye ve kışlık kıyafetle başladıkları üretimi dalgı tulumuyla sürdürüyor.

Milli Yetişek Bakanlığı Avlu Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Sazak İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde depremzedelerin evgin ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalara başlayan enstitüdeki memur ve kursiyerler, hele battaniye, kazak, atkı, bertik kabilinden kışlık hatırlamak ve gaflet tulumu üretimi için kilolu himmet yapıyor.

Enstitüde üretilen elbise ve aymazlık tulumları, müzaheret tırlarıyla depremden etkilenen illere gönderiliyor.

Mersin Ağacı Tekâmül Enstitüsü Müdürü Mehmet Göçkün, AA muhabirine, afetin peşi sıra Bakanlığın talimatları doğrultusunda üretime başladıklarını söyledi.

Polar battaniye, yün eldiven, argaç ve bertik üretimine başladıklarını anlatan Göçebe, evvel etapta 1000 battaniyeyi müzaheret bölgesine ulaştırılmak üzere AFAD’a doğrulama ettiklerini kaydetti.

Üretimin hızla bitmeme ettiğini dile getiren Göçkün, “Bunun beraberinde şart içecek atölyemizde ürettiğimiz 350 şahsiyet besin maddesini gönderdik. Henüz sonraları Bakanlığımızdan uyku tulumu dikmemiz yönünde ferman geldi. 19 Şubat’ta uyku tulumu sevkiyatına başladık. Şu temel kadar yer sarsıntısı bölgesine 1600 uyku tulumu ve 2 bin 500 kutup battaniye gönderdik.” diye konuştu.

60 maharetli müzakereci ve 45 mektepli çalışıyor

El Sanatları Düz Şefi Payende Bozoklar birlikte üretimlerin gönüllü kursiyerlerin özverisiyle gece gündüz bitmeme ettiğini aktardı.

Çalışmalara 60 idareci belletici ve 45 öğrencinin katıldığını söyleyen Bozoklar, çocuklar ve yetişkinler amacıyla iki soy uyku tulumu ürettiklerini anlatım etti.

???????Maharetli belletmen Esra Aza ise depremzedelerin soğuktan korunması üzere iş arkadaşlarıyla ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi.

Yer Sarsıntısı bölgesinde yaşananlara karşı duyarsız kalamayacaklarını tamlayan Örgen, “Depremzedeler üzere hep bu arada özverili bir şekilde elimizden geldiğince yarayışlı olmaya çabalıyoruz. Bütün bölümlerimiz canla başla, fedakarlık yaparak çalışıyoruz.” dedi.

Share: