Tokat haberi! Tokat’ta dev tavşanlar görenleri şaşırtıyor

Tokat’ta dev tavşanlar görenleri şaşırtıyor

TOKAT – Tokat’ta, büyülüğü ile değişik türlerine bakarak ilgi çeken velikan cinsi tavşanlar görenleri şaşırtıyor.

Soğucak bağlarında hobi adına kümes hayvanları besleyici Mehmet Bingöl, yaklaşık 2 yıldır velikan cinsi tavşan yetiştiriyor. Beslediği onlarca cinste kanatlı kümes hayvanı ortada büyüklüğü ve kilosu ile gayrı tavşan türlerinden ayrılan tavşanları görenleri şaşırtıyor. Kısaca adına 8-12 kilogram arasında büyüklüğe ulaşan tavşanların et verimi az çok yüksek. Yılda 5 kat yavrulayabilen tavşanların yavruları 10 gibi güdük bir sürede gözü açılıyor.. 40-45 günlükken sütten kesilerek ağızotu yemeye başlayan tavşanlar bu özellikleri ile dahi ilişki görüyor. Gayrı türlere göre pati ve çıban yapılarının az çok şişman olan velikan cinsi tavşanların yetişkinleri 2 bin lira yavruları 400 liradan alıcı buluyor.

Mehmet Bingöl, velikan cinsi tavşanların sunma büyük özelliklerinin kulakları ve patilerinin uzunluğu ile kiloları olduğunu belirterek, “Kulakları 20 santimetre ve gövde geliyor, anaçları 8-10 kilograma ulaşıyor. Biz bu işe internette görerek uğraşı yerine başladık. Esen olsun sayın vekilimiz Yücel Keder beyde bu konuda bize destek verdi” dedi.

Büyük tavşanlara oldukça bunaltıcı dilek olduğunu belirten Bingöl, “Zaman yavrularını verdik. İl dışından Antalya, Batman, Trabzon’dan arzu var. Herhangi Bir husus zamanlandı amma bunlar biz zam yapmadık. Yavruları 400 liradan başlıyor. Anaçlar ise 2 bin liralık” diyerek konuştu.

Share: