Topladığı hurda parçalarından kişi yer aracını yaptı

Osmaniye’de darülfünun öğrencisi Mualla Demircioğlu, topladığı hurda parçalarla öz toprak aracını yaptı.

Koç Üniversitesi Ruh Elektronik Mühendisliği 3. dershane öğrencisi Mürtefi Demircioğlu (23), evde ve çevresinde metruk metalleri toplayarak açkı yapmaya karar verdi.

İki motor motoru, karoserinde soğutucu ızgarası ve çiçek saksısı kullanan, lastiklerini motor, farlarını de eski kabil bir otomobilden alıp kullanan Demircioğlu, altı haftada buggy tarzı aracı tasarladı.

Hurda parçalardan oluşturduğu yer aracıyla sınav sürüşlerine çıkan Demircioğlu, aracını geliştirmeyi istiyor.

Büyük Demircioğlu, AA muhabirine 16 yaşından bu yana çevirici yapmaya çalıştığını anlattı.

Bugüne büyüklüğünde altı kurgu yaptığını nâkil Demircioğlu, tasarladığı seçme araçta kendini biraz daha geliştirerek yenilikler eklediğini söyledi.

Son yaptığı ara bulucu da hurda malzemelerden oluşturduğunu tamlayan Demircioğlu, şöyle bitmeme etti:

“Oldukça düşüncesiz dönüşümden müktesep malzemeler kullandım. Aracın temsil yan taraflarında buzdolabı ızgarası var. Farlarımız çiçek saksısından ve yine hurda bire bir aracın farları. Üzerindeki malzemelerin az daha ıcığı cıcığı çıkma malzemeler. Payanda tekrar ağız ağıza kendi üretimim, direksiyonumuz zincirden yapıldı. Bu noktada birçok malzemeyi oldukça kalın kafalı kazandırmaya çalıştım. Aracın üstünde zat geliştirdiğim düet tıpkısı süspansiyon sistemi var. Bunu geliştirip patentini kabul etmek istiyorum. İkinci hedefim birlikte dostça yanmalı adına henüz aşkın elektrikli ve melez araçlara yönelmeyi düşünüyorum.”

Demircioğlu, yaptığı aracın koşa motor tek şaft özelliğine cemaat olduğunu belirtti.

Arazide bayındır gidebilen aracının 60-70 kilometre hıza ulaşabildiğini anlatan Demircioğlu, tıpkısı litre benzinle kestirmece 28 kilometre gidebildiğini söyledi.

-“Yerli üretim fora etmek istiyorum”

Dil yapımına devam edeceğini belirten Demircioğlu, şunları kaydetti:

“Bu işi dizi üretim haline vermek ve ayrımsız üretimlik açıp domestik üretim açmak istiyorum. Bu noktada imdi yaptığım araçlardan edindiğim bilgiler, deneyimler bu yolda ilerlememi sağlayacak. Aracı ilk sürüşe başladığım ant insanların tepkisi gayet ayrımlı oluyor natürel olarak. Korna çalanlar, alkışlayanlar, ıslık çalanlar oluyor.

Share: