Turgutlu’da Utku Bayramı Şenlikleri İçin Geri Sayım Başladı

Turgutlu Belediyesi sülale sahipliğinde 9 çevrim sürecek “Yengi Bayramı, Bağ Bozumu ve Kurtuluş Şenlikleri”, 30 Ağustos-7 Ilkgüz beyninde düzenlenecek.

İlçenin heybetli kültürel etkinliklerinin başında mevrut “Yengi Bayramı, Bağ Bozumu ve Halas Şenlikleri”, 30 Ağustos Salı günü başlayacak, 7 Ilkgüz Çarşamba günü sona erecek.  Şenlikler kapsamında Galebe Bayramı’nın 100. yıl kutlamaları, Utku Bayramı Korteji ile başlayacak ve İrem Derici konseriyle devam edecek. Turgutlu’nun kurtuluşunun 100’üncü sene dönümü, İlyas Yalçıntaş konserleriyle kutlanacak. Manuş Cet ise 3 Eylül Cumartesi haset sevenleriyle buluşacak.

Turgutlu’daki memleketli dernekleri iş birliği ile 31 Ağustos Çarşamba günü Makedonya ve Azerbaycan Kültürleri, 2 Ilkgüz Cuma Namazı haset Karadeniz ve Erzurum Kültürleri, 4 Ilkgüz Aksata günü Yörük ve Selendi Kültürleri, 5 Eylül Pazartesi haset Arnavut-Balkan ve Bitlis-Dernekevi Maşrık Kültürleri Gecesi düzenlenecek. 6 Eylül Salı haset ise sanatkâr Serkan Çağrı’nın değer konuğu olacağı “Zurnaların Çığlığı Festivali” ile Turgutlulular müziğe doyacak.  Alay süresince muhtelif etkinlikler yurttaşların katılımına küşade olacak.

Halkı şenliklere nida eden Turgutlu Belediye Başkanı Yavaş Akın, şunları söyledi:

“Galebe Bayramı, Güz ve Kurtuluş Şenlikleri’mize basit günler kaldı. Bu sene birlikte haddinden fazla mülevven, tınlamalı benzeri şenliğe imza atacağız. Dokuz dönüş boyunca herhangi bir akşam ezanı bir etkinliğimizi hemşehrilerimizle buluşturacağız. bununla birlikte Galibiyet Bayramı’mızı ve Turgutlu’muzun kurtuluşunun 100. yıl sevincini ve heyecanını bilcümle birlikte yaşayacağız. 30 Ağustos-7 Eylül tarihleri ortada gerçekleştireceğimiz Yengi Bayramı, Sonbahar ve Halas Şenliklerimize bütün hemşehrilerimi davet ediyorum.”

Share: