Türkiye’nin Esad ile görüşmesini istemeyen Suriyeliler,

Esbak 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye ile münasebat karşı cesim açıklamalarda bulundu. Belgrad’de Suriyeli mevkidaşıyla ayaküstü sohbet ettiğini belirten Çavuşoğlu, “Bağlantısızlar Toplantısı’nda, Belgrad’dahi ayaküstü Suriye Dışişleri Bakanı ile birlikte bodur aynı sohbetim oldu, o güruh marjında. Orada de bu ülkenin bir tane menfaat yolunun politik uzlaşı olduğunu söyledim. Teröristlerin temizlenmesi geçişsiz, ki olursa olsun. Ama farklı taraftan marjinal olan Suriyelilerle diyet arasında barışın olması gerektiğini, Türkiye kendisine üstelik böyle aynı durumda destek olabileceğimizi söyledik. Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ESAD’LA GÖRÜŞECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye Fehamet Başkanı Beşar Esad ile görüşüp görüşmeyeceğine ilgili soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Şu anda böyle bire bir bağlanak bulunmayan. Etraflı zamandır Putin ve Rus yetkililer, Cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız üstelik istihbaratların görüşmesinin yarayışlı olacağını söylemişlerdi. Aynı ara istihbaratlar ortada görüşmeler olmuştu. Elan bilahare yetersizlik oldu. Demin gene başladı.” ifadelerini kullandı

SURİYELİLER AYAKLANDI

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile Teşrinievvel 2021’de ayaküzeri görüşüldüğünün açıklanmasının ardından Gaziantep’e ilişkin Karkamış ilçesinin karşısında saha kayran Suriye’nin Cerablus ilçesinde dinamik Suriyeliler, “rejimi devireceğiz” sloganları attı. Esad ile görüşmelerin başlaması ihtimaline alın çıkan Suriyeliler, Suriye bayrağı ile Karkamış Gümrük Kapısı’na yürüdü. Gümrük kapısında geçişler durduruldu.

VALİ GÜL: 200 KİŞİLİK PROTESTO GÖSTERİSİ

Yaşanan olaylarla ilişkin izah yapan Gaziantep Valisi Davut Gül, çizgi kapısına herhangi bir çevik girişimi olmadığını ve TSK’nın olaya engelleme etmediğini söyledi. Suriyeliler vasıtasıyla ihtarname gösterisi yapıldığını ve SMO aracılığıyla sonlandırıldığını tamlayan Gül, “Cerablus’ta 200 kişinin katıldığı ihtarname gösterilerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin seçkin müdahalesi olmamıştır. Suriye Milli Ordusu karargahına yaklaşıldığı amacıyla zat unsurları tarafından havaya dokunaklı edilerek eylem sonlandırılmıştır” ifadelerini kullandı.Share: