Türkiye’nin sunma büyük kütüphanelerinden birinin inşaatına Samsun’da başlandı

Samsun’da inşaatına başlanan kütüphanenin, tamamlandığında Türkiye’nin sunu büyük kütüphanelerinden biri olacağı bildirildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesinden yapılan mukayyet açıklamaya göre, sakat Türk-İş Eğitim Bilimi Merkezi’nin bulunduğu 27 bin 570 metrekare alanda inşaat çalışmalarına başlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Umumi Müdürlüğü ile Samsun Büyükşehir Belediyesi teşrikimesai ile nesir edilen kütüphanenin, 2024 yılının açıklık ayında hizmete sunulması planlanıyor.

Verimli himmet alanları ve teknolojik altyapıya sahip kütüphane, 2 bin 365 metrekare ticari düzlük, mecbur otopark, 1098 habitat kapasitesi ile 525 bin pusula kapasitesine ehil olacak.

Mimarisiyle da dikkat çekecek yıpranmamış sulp çağcıl kitabevi, takkadak mektup alanı değil, rastgele türden içeriğe eş ve her yaş grubundan insana bariz, güçlü ve bakım veren aynı mekan olacak.

Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Çıpa, kütüphanenin, Cumhurbaşkanlığı Budun Kütüphanesi’nden bilahare kitap kapasitesi ve fiziksel yapısı itibariyle Türkiye’nin en büyüklerinden biri olacağını belirtti.

Projenin, kendisini heyecanlandırdığını vurgulayan Çipo, şunları kaydetti:

“Kitabevi bittiğinde 7’den 70’e cümle buraya ati. Samsun’un telaki noktası olacak. Teknolojik enfrastrüktür desteğiyle da süt kuzusu akla yatkın bire bir şekilde tamamlanacak. Büyükşehir Belediyesi kendisine mazimizden bize miras bu etkili birikimle, hareketli bakir nesiller doldurmak, gençlerimizin gelişimine yardım ulaşmak adına gelişigüzel türlü adımı kararlılıkla atıyoruz. Kütüphane eğitimden kültüre şehrin hayatına katlanılamaz ayrımsız duruluk katettirecek.”

Share: