Vali Memiş: “Servet kazanmaktan artım hayvancılığı tutma projesidir”

KUDAKA yoluyla desteklenen ‘Yerli Yünden Mülhak Altın Yayın Eldesi’ amacıyla Bütünleşmiş Fabrikası Fizibilitesi Projesi Yorum Toplantısı, Erzurum Beceri Üniversitesi Güruh Salonu’nda gerçekleştirildi.

Proje üzerine bilgi düz Erzurum Valisi Okay Memiş, “Gönül ettiğimiz ayrımsız proje, bu alanda tığ servet harcayabiliriz. Mülk kazanmaktan artış hayvancılığı destekleme projesidir” dedi.

Küçükbaş hayvancılığın gelişmesine koskocaman katkı sağlayacak ‘Yerli Yünden Katma Kızıl Im Eldesi’ projesi açık katılımlı benzeri toplantıyla ele alındı. Küçükbaş hayvanların yününden yararlanarak yapılacak mahsulat, bu alanda yetiştiricileri üstelik teşvik edeceği kabil bir zamanda direkt ve bilvasıta kendisine istihdama bile ulama sağlayacak. Süreklilik en fail proje çerçevesinde, bölgede küçükbaş hayvan varlığının faziletkâr olması ve buna uygun meralar sayesinde hammadde sıkıntısı dahi yaşanmayacak.

“Küçükbaş hayvanda ten ve benzin haricinde değerlendirdiğimiz aynı kayran yok”

Büyükşehir Şehremaneti Komutan Vekili Fevzi Çelik, 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Urkuç ve hissedar kurumların katıldığı toplantıda, konuşan Ilbay Memiş, evcil üründen faziletli eklenmiş derece elde edilmesi konusundan hele hayvancılık amacıyla bu alanda gerçeklik kullanılabileceğini söyledi.

Büyük yatırımcıları bu proje amacıyla buralara çekmek gerektiğini ifade fail Memiş, “Bu aksiyon melfuf derece hayvancılığa getirisi çokça erdemli. Küçükbaş hayvanda ten ve benzen haricinde değerlendirdiğimiz aynı düz bulunmayan. Bu üzere projeler bizi dünyada bayram sahibi edecek vizyoner projelerdir.” şeklinde konuştu.

İlgili kurumlarla benzeri araya gelerek eskimemiş fabrikalar yapmaya bitmeme edeceklerini bildiren Memiş, şöyle devam etti:

“Biz, fabrikalar yapacağız. Yatırımcı bile makinelerini alıp gelip kurulumunu yapıp üretime başlayacak. Bu işle uğraşan yeryüzü balaban dört esas tedarikçiyi inandırma yazar buraya envestisman amacıyla getirmemiz gerekiyor. Asıl zahmet nazik yatırımcıları buraya çekmektir. Umum acun ve Türkiye ek derece ürünlere yöneldi. Daha Çok bizlerde aynı küresel gücüz. Bayağı işlerin birlikte katma derece ürünlerle piyasaya girmemiz gerekiyor. Istem ettiğimiz tıpkısı proje, bu alanda biz mülk harcayabiliriz. Harcayacağımız dünyalık boşa gitmez. Mal kazanmaktan ziyade hayvancılığı tutma projesidir.”

“Erzurum, küçükbaş hayvancılık konusunda benzeri üretim ve durak noktasıdır”

Erzurum Beceri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Fehmetmek da hayvanlardan elde edilen mülhak değeri genişlik erdemli ürünü olan yün elyafının bölgede kullanımının bulunmadığı belirterek, “Erzurum ve çevresindeki şehirler küçükbaş hayvancılık üzerine benzeri istihsal ve durak noktasıdır. Bu nedenle bölgede yapılacak tıpkısı güpür yatırımının eklenmiş değeri erdemli ürüne analoji potansiyeli sonuç etap yüksektir.” ifadelerini kullandı. – ERZURUM

Share: