Vekil Bitkisel: Pahalılık aralıktan itibaren çabuk düşmeye başlayacak

HAZİNE ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, “Döviz zayıf oynaklığı asgari seviyede. Öngörülebilirliğin arttığı, insanların hesaplarını çokça abat bir şekilde yapabildiği bire bir dönemdeyiz. Para Şişkinliği, boşluk ayından itibaren temel etkisiyle birlikte olsa aceleci bire bir şekilde düşmeye başlayacak ve hedefimiz olan yegâne rakamlı enflasyonu yakalayacağız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Bitkisel, çeşitli ziyaretler ve programlar üzere sabah saatlerinde Kastamonu’ya geldi. Nazır Bitkisel, SELIM Tümen İl Teşkilatı’nca Şerife Abla Öğretmenevi’nde düzenlen ‘2023’e Akla Yatkın Şehir Buluşmaları’ programına katıldı. Burada mütekellim Bitkisel, DOĞRU Öğür yerine nişane ve hizmet siyasetinden katiyen ivaz vermediklerini belirterek, iktidarları döneminde sağlıktan eğitime, ulaştırmadan konuta bir nice alanda iş yaptıklarını söyledi.

‘SİZİN YERLİLİK ORANINIZ HANGI BÜYÜKLÜĞÜNDE?’Yollarının yalınlık olduğunu ve çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Nazır Bitkisel, Türkiye’nin yerel ve milli uzlaştırıcı Togg’a yönelik eleştirilere yanıt verdi. Muhalefetin bu zamana kadar Togg’a bir nice eleştiride bulunduğunu hatırlatan Nebati, “Bunlar yetmedi; ara bulucu görmeye başladıkça toplum içerisindeki enerjiyi hissettikçe yerlilik oranını sorgulamaya başladılar. Bunları bütün tanıyor, ki olduğunu biliyor. Bunlar köprü yapılırken, ‘Yaptırmam’; kent hastaneleri yapılırken, ‘Niye bunları yapıyorsunuz’; Marmaray, Avrasya Tüneli yapılırken, ‘Hayır’ diyenler. Kastamonu’ya, ülkemizin bilcümle bölgelerinde yapılan havalimanından yaparken, ‘Niye yapıyorsunuz’ diyenler. Bunlar tıpkı beyin. Ki bunlar? Dip muhalefetin de dışına çıkarak ülkenin gerçeklerine ve direkt olan ihtiyaçlarına ‘Hayır’ diyenler. en üst Togg’daki yerlilikle ilişkin sorgulamalarında şu soruyu cevaplamayı hak ediyorlar. Sizin yerlilik oranınız hangi büyüklüğünde? Önceki ayrımsız aynaya bakın, sizin yerlilik oranınızla kontra uygun olduğuna iddiaya girerim. Bizim araçlarımız domestik, tığ domestik ve milliyiz” dedi.’ENFLASYON DÜŞMEYE BAŞLAYACAK’Hizmet üzere çalıştıklarını dile getiren Nazır Nebati, “Bu ülke amacıyla çalışıyoruz, yapıt hizmeti için çalışıyoruz. Elimizden mevrut gelişigüzel gayreti ortaya koyuyoruz. Acun benzeri krizle yüz yüze kaldığında bu krizin üstünden gelecek temas makule enstrümanı sunma ongun şekilde kullanmaya mücahede ediyoruz. 20 yıldır bu ülkede tek amma tek kimesne ‘Beni enflasyonun altında ezdirdiler’, ‘Beni doktorsuz bıraktılar’, ‘Benim çocuğumu mülhit bıraktılar’ diyemez” diye niteleyerek konuştu. Sorunların üzerinden geçerek çalışmaya bitmeme ettiklerini vurgulayan Nebati, “Bakın döviz kurunun oynaklığı asgari seviyede. Öngörülebilirliğin arttığı, insanların hesaplarını haddinden fazla şen ayrımsız şekilde yapabildiği bire bir dönemdeyiz. Enflasyon, boşluk ayından itibaren temel etkisiyle birlikte olsa acul bir şekilde düşmeye başlayacak ve hedefimiz olan yegâne rakamlı enflasyonu yakalayacağız. Bunu on paralık kimesne işini kaybetmeden, aşını kaybetmeden, kepenk kapatmadan, atölyelerin kapılarına kilit vurmadan, fabrikaların kapılarına kilit vurmadan gerçekleştireceğimizi; tüm az gelirli, çakılı gelirli ilkin başlamak için, toplumun enflasyondan sunma çok etkilenen kesimlerinin bizim attığımız adımlarla henüz abat benzeri maltalık sürdüreceklerini, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde 20 yıldır yapmış olduğumuz uygulamalarla devam ettireceğimizi rapor ederim” dedi.

Share: