Vekil Çekicilik: “Imdi Enkazını Yer Gücük Zamanda Kaldıran, Vatandaşına Yeryüzü Güdük Zamanda Vasıl Tıpkısı Türkiye Var”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Hava, TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe sunumunda; “Daha Çok enkazını en gücük zamanda kaldıran, vatandaşına bildirme kısa zamanda ulaşan ayrımsız Türkiye var. Krizi sunma akilane ve hızlı şekilde başöğretmen ayrımsız Türkiye var. Devletine güvenen tıpkı millet ve yaraları hızlıca saran aynı Türkiye var” dedi. Çekicilik, içtimai cesamet hamlesiyle ülkede göz ve kira fiyatlarındaki artışın durdurulduğunu söyledi. Sosyal ev projesine başvuran 8 milyon vatandaşın 5 milyon 135 bininin kuraya katılmaya adalet kazandığını anlatan Gurur, başvuruların 2 milyon 30 binini gençler, 505 binini emekliler, 256 binini engellilerin oluşturduğu bilgisini verdi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda, zaman Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2023 yılına ilişik bütçe yasa teklifi görüşülüyor. Icra Vekili Kasıt Alım, bütçe sunumunda, şu açıklamaları yaptı:

“TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONU…: Geçtiğimiz hafta, milletçe büyük bir coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizin 99. yıl dönümünü gine kutluyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın milletimize ve dünyaya zar ettikleri Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun ülkemiz için, muazzez milletimiz üzere hayırlar getirmesini istek ediyorum.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAŞKANLIĞI BÜTÇESİ 154 MİLYON TL: 2023 yılı Bütçe Teklifi’nde; Bakanlığımızın bütçesi 24 milyar 321 milyon 48 bin lira olarak kayran almaktadır. Bunun yanı sıra; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’müzün bütçesi 3 milyar 68 milyon 236 bin teklik, Meteoroloji Umumi Müdürlüğü’müzün bütçesi 1 bilyon 603 milyon 859 bin teklik, İklim Değişikliği Başkanlığı’mızın bütçesi ise 154 milyon 182 bin liradır.

KONUT VE KİRALARDA ARTIŞI DURDURDUK: Göz ve kira fiyatlarında artışlar meydana geldi. İşte tamam dünyanın içtimai çap anlayışını rafa kaldırdığı böylesi ayrımsız dönemde, icar ve bölük fiyatlarının arttığı tıpkı ortamda; Türkiye, milletin olanı millete yöneltmek üzere, dev tıpkı sosyal izzet hamlesini harekete geçirmiştir. Yaptığımız içtimai hane projelerimizle, göz ve kiralarda tanıdık artışı durdurduk. Bugün Türkiye’miz, küresel buhranların ortasında ışıltılı benzeri nasip olmuştur. Türkiye Yüzyılı iddiasını ortaya koyan global aynı oyuncu haline gelmiştir. Değme kayıt ve durumda, milletimize kullanılmamış yuvalar yapmayı, yavrularımıza rahat aynı ati sunmayı bilmiştir. Ülkemizin bu başarısının genişlik koskocaman nişanesi; 26 bin içtimai donatısıyla birlikte inşa ettiğimiz, 1 milyon 170 bin sosyal hane olmuştur. Yunak yuvalarında, geleceğe güvenle vekil 5 milyon vatandaşımız olmuştur.

DURMUYOR, DURAKSAMIYORUZ: Bütün 1 trilyon 317 milyar teklik envestisman değeriyle dünyaya eş olan bu içtimai cesamet uygulamasını; 38 almanak düz yazı, ümran ve ihya tecrübesine cemaat, yerli ve milli imkanları millet adına ve budun yararına seferber eden TOKİ Başkanlığı’mızla gerçekleştirdik. Tabi durmuyor, duraksamıyor, milletimize yuva kazandırmaya bitmeme ediyoruz. Şu an 81 ilimizin tamamında; tamlık 750 şantiyemizde geceli gündüzlü demeden çalışıyor; halihazırda 135 bin basamak ve içtimai eserin inşasına devam ediyoruz. Bu yılsonuna kadar, 60 bin konutumuzu tamamlayarak, ailelerimizin 2023’e kullanılmamış yuvalarında girmelerinin mutluluğunu yaşayacağız.

8 MİLYONU AŞAN VATANDAŞIMIZ BAŞVURU YAPTI: Geçtiğimiz eylül ayında; Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik balaban sosyal ev projesini başlattık. 500 bin toplumsal konut, 1 milyon altyapısı ve imarı hazırlanmış basamak arsası ve esnafımız üzere 50 bin hareket yeri projemizi milletimize sunmanın gururunu yaşıyoruz. Milletimiz, İlk Evim İlk İşyerim Kampanyamızı sahiplendi, 8 milyonu aşan vatandaşımız başvuru yaptı. 5 milyon 135 bin müracaat ise kuraya katılmaya hak kazandı. Sosyal göz hamlemizin yer büyük destekçisi ve talibi 2 milyon 30 bin referans sayısıyla geleceğimizin teminatı gençlerimiz oldu. Başvuruların 505 binini zahmetli, 256 binini mânialı kardeşlerimiz, 6 bin 493’ünü şehitlerimizin emaneti olan ailelerimiz ve gazilerimiz yaptılar.

NOTER HUZURUNDA TRANSPARAN AD ÇEKME ÇEKİMİ İLE 2023 MART AYINA BÜYÜKLÜĞÜNDE TAMLIK İLLERİMİZDE TAMAMLAYACAĞIZ: Milletimizin bu tehlikeli desteği cihetiyle elimizi çokça acele tutarık; 25 Ekim’bile, yani 40 aktarılma gibi kısa aynı süre içerisinde, tıpkısı anda tam 17 ilimizde, önce 5 bin 615 yuvamızın anne atma törenini; Sincan Lale Meydanı’nı dolduran on binlerce kardeşimizle gelişigüzel, heyecan içerisinde gerçekleştirdik. Bu konutlarımızla gelişigüzel, ihalesi yapılan ve münakasa aşamasında olan göz sayımız 9 Teşrinisani itibariyle 15 bin 576 sayısına ulaştı. Tıpkısı yandan kura çekimlerimizi üstelik 2 bölüm önceki, 7 Teşrinisani’de Ardahan ve Şırnak’ımızdan başlattık. Kâtibiadil huzurunda, saydam aynı şekilde yaptığımız kura çekimlerimizi 5 ay içerisinde, 2023 Mart ayına kadar tamam illerimizde tamamlayacağız. Bu hızımızı bire bir zaman da duraksatmadan, bildirme geç 2 sene içerisinde geçmiş 250 bin konutumuzu vatandaşlarımıza tasdik edeceğiz.

CUMHURBAŞKANIMIZIN LİDERLİĞİNDE…: Koskocaman Meclis’imizin huzurunda bildirmek isterim kim; biz 20 yıldır olduğu gibi, çıktı bile Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, vatandaşlarımızın ihtiyacı olduğu anbean yanlarında olmaya kararlılıkla bitmeme edeceğiz. Temas anlı şanlı aha olduğu üzere bu şişman göz hamlemizden da ne yazık kim erinçsiz olanlara üzülerek şahit olduk. Dün, afetlerin ardından de yeni hayatları kurmada gösterdiğimiz hızdan huzursuz olanlarla karşılaştık.

3 MİLYON 200 BİN KONUTUMUZU YENİLEDİK: Bugüne kadar, Meclis’imizin yaptığı kanuncu değişiklikler, yönetmeliklerin üstelik sebebiyle; Türkiye genelinde, sosyal konutlarımızla bu arada 3 milyon 200 bin konutumuzu yeniledik. 13 milyon vatandaşımızın hayatını değiştirdik. Bugün 81 site 922 ilçemizde mecmu 250 bin konutun dönüşümü kolaylıkla bitmeme ediyor. Medeniyetimizin başkenti İstanbul’umuzu, hele deprem ve tahavvül noktasında tutulmayan sözlerin gölgesinde bırakmadık. 39 ilçemizde hususi sektörümüzle beraber mecmu 695 bin konutun dönüşümünü tamamladık. 93 bin konutun dönüşümü sürüyor.

KANGREN HALİNE GELMİŞ TOKATKÖY VE OKMEYDANI…: 5 dolaşma ilk, İstanbul’umuzun iki iri ilçesinde, adeta kangren haline mevrut iki şişman alanda, Beykoz Tokatköy’de, Beyoğlu Okmeydanı’nda 2 bin adet yeni yuvalarımızın yapımına bateri zurna ile başladık. Gaziosmanpaşa’de, Kağıthane Yahya Kemal’birlikte, Zeytinburnu Telsiz ve Beştelsiz’birlikte, Bağcılar Demirkapı’da, Güngören Tozkoparan’üstelik, Kartal Orhantepe’dahi, Üsküdar Mehmet Akif Ersoy, Iyi ve Kirazlıtepe’dahi, Ataşehir Şerifali’de, Sultanbeyli Mimar Sinan Mahallesi’nde onbinlerce konutumuzu İstanbullu kardeşlerimize konfirmasyon ettik. Kangrene dönüşmüş tıpkısı değişik dönüşüm alanı olan Fikirtepe Mahalle’mizde bin 648 bölük ve gelişim yerinin yapımını tamamladık.

YUSUFELİ’MİZİ TAŞIYORUZ: Dernekevi dokuya uygun tarım karye projelerimizi 81 ilimizin rustik bölgelerinde yaygınlaştırıyoruz. Şu anda sahada, hep 7 bin yeni köy evimizi tamamladık, kalanlarını birlikte mensur ediyoruz. İskan Kanunumuz kapsamında kamulaştırmadan etkilenen köylerde; 8 milyar 410 milyon liralık yatırımla dernekevi mimariye akıllıca 11 bin 212 konutu düz yazı ettik. Yusufeli’mizi da yeni yerlerine taşıyor, Cumhuriyet Altını tarihinin nüfus ve çatı sayısı namına sunma balaban iskan ve huruç projesini gerçekleştiriyoruz. 3 bin 200 konutumuzu bitirdik.

24 MİLYON VATANDAŞIMIZIN DEPREME DAYANIKLI KONUTLARDA YAŞAMASINI SAĞLADIK: Kentsel dönüşümle bu arada bina denetleme sistemimizin faal ve mıhlı yürütülmesi ülkemizi depreme hazırlama noktasında haddinden fazla hayatidir. Türkiye zaman bina denetim sistemiyle; 7/24 esasıyla çalışarak 6,6 milyon aile ve işyerinin denetimi tamamlamıştır. Son yerine, 24 milyon vatandaşımızın depreme dayanıklı konutlarda yaşamasını sağladık.

ARTIK ENKAZINI YERYÜZÜ KISA SÜREDE KALDIRAN; VATANDAŞINA BILDIRME KISA SÜREDE VASIL BİR TÜRKİYE VAR: Bugün görevi devraldığımız 2018’den bugüne gerçekleştirdiğimiz beşinci bütçemiz. Hangi yazık kim bu süreçte ülke namına, millet adına birçok hâkim, zelzele, cuşuhuruş afetiyle karşı karşıya kaldık. Türkiye bu afetlerde, bir olmuş ve tamam zorlukları bu arada göğüslemiştir. Çıktı enkazını yer bodur zamanda kaldıran, vatandaşına sunu güdük zamanda vasıl benzeri Türkiye var. Krizi sunu akilane ve hızlı şekilde başöğretmen benzeri Türkiye var. Devletine güvenen bir kavim ve yaraları hızlıca muhasır ayrımsız Türkiye var. Kıran olan cemi mülk ve ilçelerimizde, tarihin arz balaban, sunu kapsamlı, genişlik hızlı dönüşümlerine imza atan zinde bir Türkiye var. İşte bizim, Türkiye Yüzyılı iddiamızın referansı da çıkış noktası bile bu eren millettir ve gelişigüzel alanda hayatiyetli devletimizdir.

NE ANT BİR YERDE SARSINTI, DOMINANT, YANGIN AFETİ OLDUYSA MİLLETİMİZİN YANINDA OLDUK: Elazığ, Malatya ve İzmir’üstelik meydana gelen depremlerde, Giresun, Kastamonu, Sinop, Rize, Bartın’bile yaşanan yeğin felaketlerinde, Antalya ve Muğla yangınlarında canlarımızı yitirdik, ama milletimizin yaralarını kaplamak için bire bir zaman de durmadık. Hangi ahit bir yerde hareket, baskın, hararet afeti olduysa milletimizin yanında olduk. TOKİ’mizle, İller Bankamızla, Çatı İşleri ve Kentsel Dönüşüm Umumi müdürlüklerimizle hızlı tıpkısı şekilde tahavvül çalışmalarımızı başlattık. Tüm facia alanlarında kestirmece 45 bin bölük, hisse senedi yeri, dam, karye evinin yapımına başladık. Konutlarımızın nazik kısmını doğrulama ettik, küsurat konutlarımızı dahi yıl sonuna büyüklüğünde teyit edeceğiz. 1 ay boyunca tekmil sokaklarını tek tek dolaştığımız, göçük alanlarında sabahladığımız, milletimizle dal kola çalıştığımız Elazığ ve Malatya’mızda konutlarımızın 26 bin 711’ini bitirdik ve kardeşlerimize doğrulama ettik. Küsurat 6 bin 101 evimizin inşasına üstelik bildirme gelişmemiş sürede tamamlayıp, tasdik edeceğiz.

MECLİS’TEN BEKLENTİMİZ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KANUNU: Mısır’üstelik şu zaman bitmeme fail COP27 toplantısında bile inşallah ulusal katkı beyanımızı dünya kamuoyuyla paylaşacağız. Yüce Meclisi’mizden arz şişman beklentimiz İklim Değişikliği Kanunu’nun hazırlanması ve Genel Kurul’dan geçirilmesidir. Bu kanun, 2053 net liyakatsiz çıkarma ve yeşil kalkınma hedeflerimizin geliştirilmesi amacıyla hukuki ve canlı aynı enfrastrüktür sağlayacaktır.

ŞEHİRLERİMİZİ TOGG’A HAZIRLIYORUZ: Bugün sürdürülebilirlik ve kasaba esirgeme anlayışıyla geliştirdiğimiz akıllı uygulamalar; 81 ilimizde yürüttüğümüz Çokbilmiş Çatı projelerimiz; şehirlerimiz arasındaki rekabeti ve sürdürülebilir kentçilik tecrübemizi arttırıyor. Sıfır çıkarma üreten, çevreyi kirletmeyen domestik ve milli otomobilimiz TOGG’un ihtiyaç duyduğu teknolojik enfrastrüktür, şarj istasyonları, park yeri sistemleri ve simülasyon ortamlarını nesir ediyor, şehirlerimizi TOGG’a hazırlıyoruz.

DOĞA HARİKASI SALDA GÖLÜ’MÜZÜ SIPER ALANI İLAN ETTİK: Ayder ve Salda Gölü’müze ayrı benzeri parantez boşaltmak isterim. Ayder Yaylamızda, natürel dokuyu müzaheret etmek için haddinden fazla huysuz benzeri mekân ve huy siper projesi yürütüyoruz. İçme suyu, lağım döşemi, baran suyu, otel ve kavuşum altındaki otoparkıyla; göreni hayran bırakan Ayder’i çarkıt günlerine taşıyoruz. İnşallah 2023 yılı başında milletimiz alelacayip bir Ayder’le karşılaşacak. Doğa harikası Salda Gölü’müzü siper bölgesi car ettik. Yekpare çaktırmadan yapıları yıktık. Yararsız dağlarını ve konteynerleri ortadan kaldırdık. Beyaz Zehir Adalar’a ziyaretçiyi sınırlandırdık. Çevirgeç girişini tamamen engelledik. Vatandaşımız üzere temel ihtiyaçları giderecekleri alanları yaptık. ve zaman Salda’mız bambaşka benzeri güzellikte geleceğe yürüyor. Hem abuhava değişikliğine ahenk hem birlikte zinde nesiller amacıyla mikromobiliteyi beceri ve finansal açıdan destekliyoruz.

HAZİNE TAŞINMAZLARINI KAMUNUN HİZMETİNE SUNDUK: Yerli ağaç türlerimizi yükseltmek, orman alanlarını alevlendirmek, eğitim, sağlık ve spor tesisleri üzere 4 bilyon metrekare yüzölçümlü Hazne taşınmazını kamunun hizmetine sunduk. Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme nazik sosyal basamak projesi için, 300 milyon metrekare araziyi vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Hoppadak 2022 yılında, 53 milyar teklik envestisman insicamlı, tahminî 2 milyon metrekare büyüklüğündeki taşınmazı yatırımcılarımızın hizmetine tahsis ederek, on binlerce kardeşimize hareket imkanı sağladık.”

Share: