Yetişek-İş Sinop Bölüm Başkanı Şahbenderoğlu: “Bizim Tek Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk”

MUSTAFA USTA

Eğitim-İş Sinop Yazıhane Başkanı Oran Tuncay Şahbenderoğlu, “Başöğretmenlik namına bizim benzeri tek başöğretmenimiz var o birlikte Mustafa Kemal Atatürk. Bizim üs başöğretmenimiz o. Tığ bu şekilde kategoriye bırakmak istemiyoruz. Antrparantez bağımlı ki eğitimin birçok sorunu varken bu türlü dayatmaların bize gönderilmesini akıllıcasına bulmuyoruz. Zira eğitimde bir nice mesail var. Alelhusus çocuklarımızın okula gidip gelirken yaşadıkları mesail var” dedi.

Eğitim-İş Sinop Ofis Başkanı Cesamet Tuncay Şahbenderoğlu, Muallimlik Meslek Kanunu ve iş terk eylemiyle ilgilendiren açıklama yaptı. Şahbenderoğlu, şöyle konuştu:

ÖĞRETMENLİĞE SAYGISIZLIK KENDISINE DEĞERLENDİRİYORUZ”

“Muallimlik patika kanunu halel edilmesi yönünde meclise benzeri ikaz bu. Nedeniyle dahi çabucak haklarımız bu değil. Bizim bağımsız haklarımız noktasında de bir nice sıkıntılarımız var. Maaşlarımız mikro ecir talebindeyiz amma maalesef nezaret bunları görmekten tekessür böyle ucube tıpkısı iz kanununu bize dayatmaya çalışıyor. Bağımlı eğitimcilere bu konuda tek bilgelik sorulmadı. Nedeniyle dahi daima bize sorulmadan matrut bir iz kanunu ile karşı karşıyayız. Tığ dahi buna itiraz ediyoruz. Tığ bunu öğretmenliğe hürmetsizlik kendisine değerlendiriyoruz çünkü bir işi yapan insanları bu şekilde kategorize ederek bölüştürmek hem aksiyon barışı açısından serencam aşama gayrisıhhi tıpkısı uzanım meydana getirecek hem de gelişim yerlerimizde huzursuzluklar meydana getireceğinden dünya tığ buna karşıyız.

“BÜTÜN ÖĞRETMENLER UZMANDIR”

Biz diyoruz kim anayasada yerini bulduğu üzere hep öğretmenler uzmandır elhak. Nedeniyle uzmanlık hakkımızı bize verin diyoruz. Başöğretmenlik yerine bizim aynı yegâne başöğretmenimiz var. O de Mustafa Eksiksizlik Atatürk. Bizim gerçeklik başöğretmenimiz o. Tığ bu şekilde kategoriye fırlamak istemiyoruz. Antrparantez tabi ki eğitimin bir nice sorunu varken bu tip dayatmaların bize gönderilmesini akıllıca bulmuyoruz, çünkü eğitimde bir nice mesail var. Hele çocuklarımızın okula gidip gelirken yaşadıkları mesail var. Kemirmek noktasında sıkıntıları var. Ulaşım noktasında, ders vesile materyal alımları noktasında birçok teessürat var. Yalnız öğrencilerimizin değil velilerimizin bile sırtına denge olan bir nice konu var. Bunlarla ilgi koymak istiyoruz tabi. Dolayısıyla biz bakanlığa diyoruz ki öğretmenleri dinleyin diyoruz.”

Share: