Zihni Aktif: “Devletimiz gençlerin beraberinde olmaya bitmeme ediyor”

DÜRÜST Fırka İl Başkanı Zihni Etkin, Gençlik ve Spor Bakanlığı vasıtasıyla Eskişehir’deki mahdut kapasitesinde tahminî yüzde 30’luk tıpkısı artma yapıldığını ve sıkıntılı istek eden bütün öğrencilerin isteklerinin karşılandığını açıkladı.

Türkiye amacıyla hayalleri ve hedefleri olan gençler üzere gayretlerinin devam ettiğini belirten Aktif, “Gençlerimiz bizim kıymetlilerimiz. Devletimiz, ülkemiz için hayalleri ve hedefleri olan gailesiz kardeşlerimizin yanında olmaya devam ediyor. Şehrimizdeki az kapasitesine göz gezdirecek olursak, geçtiğimiz dönemlerde Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne merbut yurtlarda 3 bin 575 koca mektepli, 8 bin 488 kız mektepli koyulmak üzere hep 12 bin 63 öğrenci kardeşimize bakım verilmekteydi. 4’ü eş öğrenci yurdu, 7 tanesi kız öğrenci yurdu görünmek için toplamda 11 elverişsiz ile ilimizde bulanan üç üniversitemizin bulunduğu lokasyonlarda öğrencilerimizin tahaffuz sorunları giderildi. Bunların beraberinde Sivrihisar ilçemizde gene 164 koca öğrenci kapasiteli dar bulunmakta. Ayrıca ilçemizde kız öğrencilerimiz amacıyla da ancak planlanmış olup, 107 kız ve 208 eş öğrenci kapasiteli yurdun çalışmaları tamamlanarak, sunu kısa sürede hizmete devam edilecek” dedi.

“Ensiz kapasitelerindeki yüzde 30’luk artışla taleplerin tümü karşılandı”

Pandemiden yağlık son 2 yıldır tekmil dünyanın eğitim bilimi ve ekonomide bir nice arıza yaşadığını dile getiren Aktif, “Yaşanan aksaklıklardan öğrencileri kardeşlerimiz etkilenmesin ve kira baskısını hissetmesinler diye niteleyerek, Bilgisizlik ve Spor Bakanlığımız harekete geçti. Bakir eğitim-tedrisat döneminde mahdut kapasitesinde tahminî yüzdelik 30’luk tıpkı artış yapıldı ve şehrimizdeki sıkı kapasitesinde 15 bin 449 akak kapasitesine ulaşıldı. söz konusu artış ile 2022-2023 Terbiye Öğretim döneminde ilimizdeki üniversitelerin kontenjan sayıları da baz alınarak, kullanılmamış dönemde üniversitelere yerleşecek öğrencilerin tamamının Bakanlığımız yurtlarına yerleşmesi planlanmıştır. Yapılan elverişsiz başvuruları dikkate alındığında, kullanılmamış kontenjanlar ile planlanan hedefe ulaşılmış, dar arzu eden tamlık öğrencilerimizin istekleri karşılanmıştır. Öğrencilerimiz üzerinden yersiz alacak peşinde koşanlara, yaptığımız icraatlar arz balaban cevabımızdır” ifadelerini kullandı. – ESKİŞEHİR

Share: