3 sene önce suni kalp nakli yapılan pestil: Elimde kalbim ile geziyorum

Sivas’ın Şarkışla ilçesinde kıpırdak 49 yaşındaki Hasan Antrenör, kestirmece 3 yıldır elinde taşıdığı kalbiyle hayatını devam ettiriyor. Antrenör 2010 yılında geçirdiği his kriziyle bu arada başlayan önsezi yetmezliği hayatının dönüm noktası oldu. Ihtisas-Soy Cerrahisi Servisi’nde tedavi görmeye başlayan Belletici’un yaşaması için duygu nakli olması gerektiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı’nın millî bekleme listesine kaydolan Belletici için 5 yıldır kadavralardan his bulunamadı. Doktorların yaşaması amacıyla duygu nakli olması gerektiğini söylediği Belletici’a yapay kalp önerildi. 2020 yılında gerçekleştirilen operasyon ile sentetik kalbi takılan Çalıştırıcı yeniden hayat buldu.

SENTETIK KALBİNİ ÇANTADA TAŞIYOR

Hasan Antrenör, yapay kalbin sarkıntı sürecinden bahsederek, “Bende aileden gelen önsezi hastalığı var. 2010 yılında kalp krizi geçirdim. Akabinde 2012 yılında duygu yetmezliği başladı ve kalp hastası oldum. Yıpranmamış aynı kalp nakil edilmesi gerektiği anlaşıldı. Bu süreçte Antalya Akdeniz ve İstanbul Koşuyolu hastanelerinde tetkiklerimi yaptırdım ve 2015 yılında İstanbul Koşuyolu hastanesinde his nakli amacıyla sıraya girdim. 2016 yılında toplumsal iletişim araçları marifetiyle Ankara Faziletli İhtisas hastanesini gördüm sondaj ve tedavim amacıyla oraya gittim. 2016 yılı küçük ay ayından itibaren üstelik Ankara yüksek kalp hastanesinde otama oluyorum. Henüz önceki nefes darlığı yaşıyordum; yürüyemiyor, uyuyamıyordum bu süreçte sık sık hastanelerde oksijen tedavisi almaya başladım. 2019 yılının Ekim ayında bana yapay kalp takılması gerektiği söylendi 2020 yılında dahi ameliyatım gerçekleşti ve yapay kalp takıldı. O günden bugüne kadar yapay kalp ile yaşıyorum” ifadelerini kullandı.

“BATARYASI BİTER DİYE KORKUYORUM”

Koç, bireşimli kalple sabık kısaca 3 yılını anlatarak, “Sabah kalkıyorum kahvaltı yapıyorum ve hariç çıkıyorum. Arkadaşlarımla sohbet ediyorum, eş dost görüyorum. Bu süreçte hem sporumu yapıyorum hem üstelik insanlarla bağırsak içe olmaya çalışıyorum böylecene kendimi henüz şen ve daha erinçli hissediyorum. Sunu büyük korkum cihazın şarjının bitmesi veya cihazın değme arızaya geçmesi. Çantamda iki skor batarya var bunlar daim şarj halinde 14 ila 16 saat beyninde daim değişim yapılması gerekiyor. Şu anki süreçte bataryanın münteha olması yahut dışarda aşkın kalırım dahi pil biter korkusu haddinden fazla oluyor. Bu yüzden dışarıda bile haddinden fazla çok kalamıyorum. Bu aygıt üç yıldır benimle birlikte artık hayatımız beraber oldu. Duş alırken duş bandı ile bölgeyi kapatıyorum cihazında farklı bir duş çantası var ona koyuyorum ve duşumu bu şekilde alıyorum” şeklinde konuştu.

“HAYATTAYIM, BUGÜNÜME ŞÜKÜR”

Belletici, yer haddinden fazla yan kapkaççılardan ve cihazın kablosuna takılabilecek insanlardan korktuğunu belirterek, “Bu çantayı servet çantası zanneden taraf kesicilere kaptırma ihtimali var. Neşeli bir ortamda bu kabloya takılıp çekerler kalbim yerinden çıkar diye niteleyerek korkuyorum. Kendi çevrem özürlü olduğumu bildikleri için henüz dikkatli oluyor gelişigüzel alanda evleviyet veriyorlar. Görünce şaşıranlar de oluyor lacerem yaşıyorsun edisyon olmuyor mi diye niteleyerek soranlar oluyor. Benim hissettiğim yegâne molekül içki alıyorum, hayattayım bugünüme şükür. Ego otuz iki yıl sigara içtim otuz iki sene sonradan daha çok ego sigarayı değil sigara beni bıraktı. Gençlerimize sigara içmemelerini, sigaradan uzak durmalarını ve şeş ayda ayrımsız misil de olsa kendilerini kontrol ettirmelerini referans ederim” diye niteleyerek konuştu.

Share: