40 yıldır ürettiği sebze ve meyveleri defa kenarına kurduğu tezgahta satıyor

40 yıldır ürettiği göveri ve meyveleri el kenarına kurduğu tezgahta satıyor

MUŞ Muş’ta 40 yıldır ürettiği sebze ve meyveleri karayolu kenarına kurduğu tezgahta pazarlayan 70 yaşındaki Dursun Muvakkat, elde ettiği gelirle geçimini sağlıyor.

Site merkezinden 35 kilometre uzaklıktaki Akpınar köyünde diri 70 yaşındaki Dursun Gelgeç, zat bahçesinde ürettiği yemiş ve sebzeleri Muş- Erzurum karaca yolu kenarında kurduğu tezgahta satarak ev ekonomisine yardım sağlıyor. Bahçesindeki 200 ağaçtan elde ettiği elmaları hasat ederek satışa sunan Bulaşan, yılda yaklaşık 8 ton yayın elde ediyor.

40 yıldır bahçesinde ürettiği sebze ve meyveleri kişmiri yolu kenarında kurduğu tezgahta sattığını anlatan Dursun Yaya, bahçesinde 200 semere ağacı bulunduğunu söyledi. Bahçedeki ağaçlardan 8 ton elma elde ettiğini kaydeden Arızi, “Şu anda elma hasadını tamamladık. Elde ettiğim ürünlerin satışını el kenarında yapıyorum. Ürünlerimi global satmıyorum çünkü toptancılar bizden ucuza almaya çalışıyor. Tığ burada elmanın kilosunu 10 liradan satarken toptancılar gelip bizden 3 liradan ahzetmek istiyor. Hakeza olunca de yaptığımız emeğin karşılığını alamıyoruz. Bu açıdan gayrimuntazam bey yapıyoruz” dedi.

Ürettiği elma, armut, domates, biber ve salatalıkları satarak geçimini sağlamaya çalıştığını dile getiren Yaya, “Bizim inikat kaynağımız tamamen bu aksiyon. Tıpkısı devir çok sayıda semere ağacım kurudu ve gine yetiştirdim. Bu yaşta say verdim” diye niteleyerek konuştu.

Share: