Adnan Oktar’ın “avukat görüşmelerinde örgüte organ kazandırdığı” iddiasına yansıtma

Adnan Oktar kombinasyon yanlışlık örgütü davasında şikâyetçi namına düz alan benzeri birey, Oktar’ın ilanlar aracılığıyla örgüte karı avukat kazandırmaya çalıştığını öne sürerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunduğu duyurma dilekçesinde, Marmara Cezaevi’nde 40 günde 527 saat ülfet gerçekleştirdiği 63’ü karı 83 avukattan vakit kaybetmeden 8’inde vekaleti mevcut Oktar’ın eş avukatlarla toplamda 500 saat, erkek avukatlarla 20 saat görüştüğüne saha verildi.

Davada sızlanan yerine saha alan tıpkı gönül yoluyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Düzenli Suçlar Soruşturma Bürosuna verilen dilekçede, Adnan Oktar’ın Erzurum Dumlu Faziletkâr Güvenlikli Ilişkin Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunurken, İstanbul Mıntıka 1. Ukubet Dairesince hükmün bozulmasının peşi sıra baştan tanıdık sorun için Marmara Cezaevi’ne irsal edildiği belirtildi.

Cezaevinin kestirmece 40 gündür burada kâin Oktar hakkında davanın görüldüğü İstanbul 30. Alçak Ceza Mahkemesine tabir gönderdiği dökme suç duyurusu dilekçesinde, söz konusu raporda, Oktar’ın 83 farklı avukatla 527 ülfet gerçekleştirdiği, bu avukatların 63’ünün karı, 20’sinin ise ayvaz olduğuna düzlük verildi.

Dilekçede, bu 75 avukattan vakit kaybetmeden 8’inde vekaleti bulunan Oktar’ın karı avukatlarla toplamda 500 saat, ayvaz avukatlarla 20 saat görüştüğü anlatıldı.

Oktar’ın sevgili dosyasında müdafiliğini yapan avukatlarla 15-20 dakikalık periyotlarla görüştüğü vurgulanan dilekçede, şunlar kaydedildi:

“Sevgili dosyasında savunma bile yapmayan, ortalama 2-3 yıl kıdemli eş avukatlarla ise saatlerce konuşma yapmıştır. Buna rağmen maznun müdafileri sav dosyasında ‘duruşmaların geç saatlere kadar sürmesi zımnında müvekkilleri ile mahbes görüşü yapamadıkları, nedeniyle savunma hazırlayamadıkları ve savunma haklarının kısıtlandığı’ yönünde itirazlarda bulunmuşlarsa bile Marmara Tutkun Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğünden mevrut alfabe, Oktar’ın gailesiz ve sunturlu karı avukatlarla görüşmeler yaptığı için görüş trafiğinin çok korkulu olduğunu ve sevgili dosyasındaki müdafileri ile defans hazırlamaya ara bulamadığını, nedeniyle maznun müdafilerinin itirazlarının gerçeğe aykırı ve davayı uzatmaya müteveccih olduğunu engelsiz ortaya koymaktadır.”

“Toplumsal iletişim araçları platformlarından avukatlık ilanı”

yansıtma dilekçesinde, örgüt üyeleri ile sempatizanlarının toplumsal medya platformlarından ve tevkil sitelerinden avukatlık ilanı verdikleri iddiasında bulunuldu.

Bu yöntemle Adnan Oktar ile mapus görüşü yapacak dinç ve iyice avrat avukatlarla iletişime geçildiği tabir edilen dilekçede, “Görüşülen eş avukatlar 1000-2000 lira karşılığında Oktar ile fikir tahsis etmek üzere Marmara Faziletkâr Güvenlikli Sadık Ceza İnfaz Kurumuna gönderilmekte ve görüşmektedirler. Bu görüşmeler amacıyla teşkilat eliyle 83 avukata tıpkısı ay içerisinde toplamda kısaca 80 bin ile 150 bin liralık ortada mülk ödenmektedir. Maznun Adnan Oktar’ın duruşma huzurundaki zat beyanı ile mahiye gelirinin 3000 lira olduğu gözetildiğinde bu miktarların kimler yoluyla, ne amaçla ve zahir karşılandığı, teşekkül fonları vasıtasıyla karşılanıp karşılanmadığı ise bire bir araştırma konusudur.” görüşüne yer verildi.

Görüşmelerdeki amacın örgüte avukatlardan oluşan tıpkı âdem kaynağı sağlamak olduğu savunulan dilekçede, “Bu sistemde tevkil ilanları ile iletişime geçilen avukatlar, Adnan Oktar ile türel konuları yahut sorun dosyasını ahbaplık etmek amacıyla değil, örgüte kazandırılmak amacıyla Oktar’ın beğenisine sunulması için cezaevine gönderilmektedir. Oktar’ın ülfet yaptığı karı avukatı beğenmesi halinde bu hayat henüz ahir seferler için dahi görüşmelere gönderilirken, avukatı beğenmemesi halinde o güç bir henüz cezaevine gönderilmemektedir. Oktar’ın namına görüşe gönderilen avukatı beğenmesinden bilahare, beğenisini kazanan karı avukatın örgüte kazandırılması amacıyla icraat başlamaktadır.” denildi.

Dilekçede, Oktar’ın görüşmelerinin savunmaya ilişkin olmadığı öne sürülerek, görüşmelerin sesli ve görüntülü taşıt altına alınarak baştan kısıtlanmasına, görüşmelerin hangi mali kaynaktan karşılandığının belirlenmesi ve görüşmeleri ayarlayan kişinin örgüt ile bağlantısının araştırılması temenni edildi.

Share: