Acun mirası Pamukkale’nin katıksız beyazı ‘TOGG’ mühendisliğiyle bütünleşti

Dünya mirası Pamukkale’nin tabii beyazı ‘TOGG’ mühendisliğiyle bütünleşti

OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Necip Filiz

“Bugün TOGG’un üretilmiş olması, 60 sene önceki majör tıpkı fabrikaların kapatılmış olmasına verilmiş yeryüzü adamakıllı cevaptır”

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki:

“TOGG, Pamukkale adıyla dünyanın ciharıyek yanı sıra bizim birlikte göğsümüzü kabartacak”

“Pamukkale ile TOGG arasındaki bağlantıyı çok kalburüstü buldum”

DENİZLİ – UNESCO tarafından acun mirası yerine tescillenen Pamukkale’nin tabii beyazlığı, Türkiye’nin yerli ve milli otomobili TOGG ile bütünleşti. TOGG’un 6 değişik renginden birine ‘Pamukkale’ ismi verilmesi, kentte kasırga uyandırdı.

TOGG’un elektrikli C SUV modelinin 6 değişik rengine ‘Anadolu’, ‘Gemlik’, ‘Oltu’, ‘Kula’, ‘Kapadokya’ ve ‘Pamukkale’ isimleri verildi. Türkiye mozaiğini oluşturan elvan ortada düzlük düz Pamukkale beyazından “Pamukkale travertenlerinin ayn kamaştıran beyazlığı” ifadeleriyle kortej edildi.

UNESCO Acun Kültürel ve Saf Miras Listesi’nde yer düzlük beyaz behişt Pamukkale’nin katıksız parafin renginin, TOGG’un lasnman renkleri arasında vadi alması Denizli’birlikte şişman memnuniyetle karşılandı. Temas yıl mahdut içi ve dışından milyonlarca turisti ağırlayan ‘Pamukkale’ isminin Türkiye’nin domestik ve milli otomobiline verilmesi, kamuoyunda kasırga uyandırdı.

“TOGG’un yapılması fabrikanın kapatılmasına yeryüzü sunturlu cevaptır”

Türkiye’nin uyanıklık projeleri ortada kayran kayran uslu araba TOGG’un Türkiye mozaiğini oluşturan dış renklerinden birine “Pamukkale” ismi verilmesinin balaban fehva taşıdığına meni eden Denizli Birleştirme Sanayi Bölgesi Başbuğ Vekili ve OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Necip Çımbar, “Yerli makine TOGG’un renklerinden benzeri tanesinin Pamukkale olması hem ilimiz hem de Pamukkale amacıyla haddinden fazla eke. Bunun Denizli’nin tanıtımı ve turizmi ortamında çok faydası olacağına inanıyorum. Denizli halkımızın de buna rağbet etmesini ve Pamukkale renginden tercih etmesini diliyorum. Türkiye’nin otomobili, Türkiye için balaban benzeri hayaldi. Ben yıllar önce merhum babamla birlikte Eskişehir’birlikte Bükülme Arabalarını ziyaret etmiştim. O 4,5 ayda Türk mühendislerinin gerçekleştirdiği arabanın, elbet yollara çıkarılmadığını ve hangi zihniyetlerin engel olduğunu hatırlıyoruz. Bugün bu arabanın üretilmiş olması, bu oylumlu fabrikaların kapatılmış olmasına verilmiş yeryüzü sunturlu cevaptır. Bu cevabında yıpranmamış Türkiye yüzyılında 29 Ekim’birlikte mevdu olması son merhale mehabetli. Türk sanayisi, Cumhurbaşkanımız önderliğinde büyüme ve gelişmeye sürdürecektir. İnşallah bunun daha fazlaları gelecektir. Savunma sanayisinde birçok konuda yaptığımız atılımların sonucu TOGG otomobili de herkesi heyecanlandırmıştı. Türkiye’nin yüzyılı olacağına inanıyorum. Elan yeni başlıyoruz, buna benze benzeri haddinden fazla projemiz var. Pekâlâ Yunanistan füzemiz olan Tayfun’u duyduğunda irkildiyse, TOGG’un üstelik Yunanistan sokaklarında dolaştığında ‘Türklerin bacak sesi’ diye cümle hissedecek. Bunu Avrupa’da, Amerika’dahi hissedecek. Türkiye büyümesine dünyanın bildirme iri 10 ekonomisinden biri olmasına emniyetli adımlarla gidiyor” dedi.

“TOGG’un Pamukkale ismiyle yollarda olması göğsümüzü kabartacak”

TOGG’un ‘Pamukkale’ ismiyle dünyanın ciharıyek birlikte yollarda olacak olmasının gurur donör olduğuna değinen Pamukkale Belediye Reisi Avni Örki ise “Cumhuriyetimizin 99. yılını yüce şekilde karşıladık. Öylesine taçlandı ki ülkemizin özlemle beklediği milli ve yerli makine hayali banttan zillet vasıtasıyla gerçekleşmiş oldu. Ülkemizde yaşaya kamu vatandaşlarımızın çok kırıcı alım duydu. Bizim gururumuz bambaşka oldu. Pamukkale’mizin gururu gerçekten bambaşka oldu. Çünkü banttan inen otomobilin sunma sunturlu rengine erbap olan otomobile ‘Pamukkale’ adı verildi. Ego düşünenleri tebrik ediyorum. Dünyanın dört bir beraberinde nam yapmış olan, UNESCO yoluyla hars listesine alınan mehabetli ve doğanın sanatçı rolünü üstlenmiş olduğu Pamukkale’nin adıyla dünyanın dört bir beraberinde bizim da göğsümüzü kabartacak olan TOGG’la buluşmuş olması detaylı tıpkısı bellek olmuş. Bize gelişigüzel sene 2,5 milyona mail gezgin dirimlik. Gittikleri değme yerde Pamukkale’nin güzelliklerini anlatır. Pamukkale deyince akla seçme ahit esenlik, sıdk, sağlık güzellikler dirimsel. TOGG deyince dahi Pamukkale adıyla ısmarlama vermekle aklımıza çabucak beyazlık gelmeyecek; sağlık, namus ve varlık gelecek”

“Pamukkale’dahi de TOGG’dahi birlikte çok faaliyet var”

TOGG’un lansman renklerinden birisine ‘Pamukkale’ ismi verilmesinin çokça durumunda ve liyakatli aynı değişmeyen olduğuna özen calip Başbuğ Örki, şöyle konuştu:

“Pamukkale ile TOGG arasındaki bağlantıyı çokça kudretli buldum. Pamukkale’birlikte dahi TOGG’dahi üstelik haddinden fazla say var. Pamukkale’mizde halen elan travertenler oluşmaya bitmeme etmekte. Ora hareketli dallı güllü aynı suret topluluk. TOGG’de bire bir şekilde üretilmeye ve yayılmaya devam edecek inşallah. Böyle tıpkı güzelliğin TOGG ile dünyaya münteşir olacağı hem ülkemizin turizmi ve hem da TOGG’un henüz sevimli kendisine sunulması açısından majör karar olmuş. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ‘Türkiye yüzyılı’ adıyla açıklamış olduğu kavrayış belgelerin hangi kadar sağlam belgelere oturduğunun ispatıdır. Türkiye yüzyılı çok zinde adımlarla önümüzde ki süreçte dünyaya adımını atmaya devam ediyor”

Share: