Adıyamanlı depremzede Leyla Yücel: “Devletimiz bize eş bundan sonra”

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve ‘asrın felaketi’ yerine nitelendirilen 10 ili etkileyen depremlerin ardından yapılan koordinasyon çerçevesinde Vazıh’la eşleşen Adıyaman’daki depremzede vatandaşlar bölgeden boşaltma edildi. Toyluk ve Spor Bakanlığı’na sınırlanmış Aydın Adnan Menderes Mektepli Yurdu’nda konuk edilen depremzedelerden Leyla Yücel, “Devletimiz bize ehil artık” dedi.

6 Şubat Pazartesi günü saat 04.17’bile Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğünde ayrımsız deprem meydana geldi. İlk depremin arkası sıra benzeri periyot içerisinde yeniden Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde ikinci tıpkısı hareket henüz yaşandı. “Asrın felaketi” namına nitelendirilen depremlerde Kahramanmaraş özellikle tevessül etmek amacıyla Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illeri dahi hasar gördü. Depremde 30 binin üzerinde güç hayatını kaybederken, binlerce dirilik dahi yaralandı.

Yaşanan felaketin arkası sıra mehabet kurumları başta başlamak için, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar depremin yaralarını soldurmak amacıyla seferber oldu. Başlatılan arkalama kampanyaları çerçevesinde hareket bölgelerine bodur sürede şişman miktarlarda yardımlar toplanırken, depremzede vatandaşların bölgeden tahliyeleri üzere düzentileme başlatıldı. Gerçekleştirilen planlamalar çerçevesinde önceki olarak Işıklı ile eşleşen Adıyaman’dahi vatandaşlar otobüslerle Aydınlık’a getirildi. Lüzumlu araç işlemlerinin ardından Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’na sınırlanmış mektepli yurtlarından olan Adnan Menderes Öğrenci Yurdu’na yerleştirilen vatandaşların özellikle tahaffuz ve araç görünmek amacıyla bir nice ihtiyacı karşılanıyor. Mektepli yurduna yerleşen depremzedelerden biri birlikte Adıyaman’ın Besni ilçesinden Yücel ailesi oldu. Devletin kendilerine kucak açtığını ve el günlerinde yanlarında olduğunu belirten ev, kendilerine gösterilen rabıta ve alakadan berenarı memnun olduğunu anlatım etti.

“Görgülü’da bize aguş açtılar”

Kendilerine gösterilen ilgiden dolayı mutlu olduklarını rapor eden depremzede Kültürlü Yücel, “Sabaha alın bir anda evimiz sallanmaya başladı ve gidip-gelmeye başladı. Çocuklarım çekyatta yatıyorlardı, korkudan aramıza girdiler. Dışarıya çıkmaya okazyon bulamadık. Sarsıntı sona erdikten sonra ancak evden dışarı çıkabildik. Baktık ki dizge hariç hamiş, toplanmışlar. Allah devletimize milletimize bozulma vermesin. Bu ve bunun gibi musibetlerden Rabbim bizleri uzak eylesin inşallah. Burada Görgülü’ın kurumları bize aguş açtılar, sağ olsunlar bizi çokça adamakıllı ağırlıyorlar. Delege Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V.) buyurduğu üzere bizleri şefkatle karşıladılar. Tanrı herkesten razı olsun. Vazıh’ın çokça sunturlu insanları var, mütevaziler. Evlad-ı Resulullah’a yakışacak nakız, hareket ve ahlakları var. Geldiğimizden beri bizi on paralık abes bırakmadılar. Sonsuz birileri bire bir ihtiyacımız olup olmadığını soruyorlar. Bizleri izlem ediyorlar. İhtiyacı olanlar söylüyor, olmayanlar bile teşekkür ediyor. Cenabıhak hepsinden razı olsun” dedi.

“Devletimiz bize cemaat bundan sonra”

Depremde birçok akrabasının çökme altında kalarak hayatlarını kaybettiklerini gözyaşları içerisinde anlatan Leyla Yücel, “Çocuklarımız ile baskı durumda kaldık, soysuz olduk. Dışarılarda kaldık amma salim olsun devletimiz bize erbap çıktı. Ben hakeza ayrımsız adamlık görmedim. Kültürlü’ın haddinden fazla güzel insanları var. Çok iyicene ilgileniyorlar. Bizim kardeşlerimiz bizle hakeza ilgilenmez tallahi. Allah razı olsun hepsinden, bize destek olan herkesin işi gücü akıllıca gelsin” diye konuştu. – AYDIN

Share: