Akçakoca’da Sivri Bereketi

TUNCAY TÜRKGÜLÜ

Düzce’nin Akçakoca ilçesi açıklarında avlanan balıkçılar, barınağa kasalar kırcı su palamutla döndü. Balıkçılar, palamudun bu yıl verimli olacağını ve fiyatının düşeceğini söyledi.

Mağrip Karadeniz’üstelik avlanan Akçakocalı balıkçılar, bugün barınağa kasalar dolusu palamutla geldi. Balıkçılara göre bu yıl pelit mübarek olacak ve fiyatı da giderek düşecek.

“ACUN ZARARLARI OLDU”

Akçakocalı Mehmet Ergin Alır, 32 yıldır balıkçılık yaptığını belirterek palamut balığının tıpkısı sene olup aynı sene olmadığını söyledi. Alır, palamudun ayrıksı balıklarının bile mübarek olmasını sağladığını kaydederek şöyle konuştu:

“Pelit balığının eli nimetli olduğu yıl, haziran kocaoğlan ile temmuzun 15’inde çigan palamudunun eli nimetli olmasıyla anlaşılan peki. Sivri balığı havyarı döktüğünde ise çinekop, istavrit ve mezgit balığı bol olacaktır. Denizde en geç büyüyen balık istavrittir, o üstelik geç yetişir. Bu yıl çinekop bereketli olacak, o de Boğaz’dahi olacak. Karadeniz’üstelik dahi olur amma bir iki peki, şu zaman yavru döneminde. Çekicilik şartlarına bakarak sivri ekim ayı sonuna büyüklüğünde peki amma hava şartlarına bağlıdır. Şu dakika bu barınakta bin 700 sandık balık çıkıyor, 2 bin 500 kasa çıkan balık üstelik buraya geliyor. İki gündür balık bol. Güzeşte değil evvelki dönme Kalaba ve Samsun’bile, hallerde çifti 120 teklik olan balık, İstanbul halinde zaman satılmadı. 70-80 liraya sattılar, ayrımsız acun zararları oldu. Mevsim boyunca o zararları çıkaramazlar. Balık öyle aşüfte bir şeydir maatteessüf. Tuttun mu ferah, tutmadın mı anca gidiyor.

“DENİZDE BALIĞI BİTİRDİLER”

Akarsu ürünleri bilmeyen aynı münevver adama nev, defter ve masa üzerinden öğretmişler. Geliyorlar, balığı ölçüyorlar. ya sen hangi anlarsın balık ölçmekten. Sen evvel motorları izleme deri. Tezgahta balık ölçüyorlar, ‘haram’ deyip ona bin teklik ukubet kesiyorlar. Balığa umum koyuyorsun ama tankerlerle, TIR’larla o yem fabrikalarına satıyorsun. ‘Fabrikayı kapatın’ demiyoruz. Eğer bana ne ölçüde azade ise ona birlikte o ölçüde azade olsun. Herkes işini yapsın. Aykırı 12 santimetre mi, onu birlikte üretimlik yemleme yapsın. Ama ego balık haline giriyorum, benim balık 11 santim, balığa el koyuyor. Münasebet ona serbest üstelik bana haram, denizde balığı bitirdiler.”Share: